Bramy wjazdowe, zarówno to w modelach przesuwanych, jak i skrzydłowych różnych producentów można z łatwością zautomatyzować. W uproszczeniu należy doprowadzić do nich prąd i zamontować specjalny siłownik – odpowiedniej mocy napęd – lub też wybrać zestaw akumulatorowy. Rozwiązań technologicznych jest zatem sporo, a odpowiednie systemy dobierają i montują na zlecenie fachowcy firmy RAF-KOS ze Słupska. W artykule zdradzają oni, jak poprawnie zautomatyzować bramę wjazdową na swoją posesję.

Wybór odpowiedniego typu napędu do bramy

Przystosowywanie bramy wjazdowej do zautomatyzowanej pracy zawsze odbywa się po przeprowadzeniu przez zespół RAF-KOS wizji lokalnej. Specjaliści muszą wykonać pomiary, a także zapoznają się z deklaracją własności użytkowych konstrukcji podaną przez producenta. Dopiero wtedy mogą zaproponować klientowi odpowiednie rozwiązania, które różnią się zarówno zastosowaną technologią automatycznego odbierania bramy, jak i poziomem jej zautomatyzowania. Jakie rodzaje napędów obecnie dostępne są na rynku?

Montażyści i serwisanci RAF-KOS są w stanie dobrać dla inwestora zarówno ekonomiczne rozwiązania, jak i te w standardzie premium. Otwieranie bram może odbywać się na pilota, smartfon czy dzięki specjalnym czujnikom rozpoznającym samochód np. po tablicach rejestracyjnych. Rodzajów zestawów automatyki bram jest wiele, a najlepszymi producentami na rynku są takie marki jak FAAC, NICE, CAME, KINGGATES czy SOMFY. Producenci ci oferują systemy oparte o napędy:

  • elektromechaniczne z ramieniem przegubowym,
  • hydrauliczne,
  • elektromechaniczne bez ramienia,
  • podziemne elektromechaniczne,
  • podziemne hydrauliczne.

Warto dodać też, że brama może być zautomatyzowana poprzez połączenie prądowe lub też może działać na akumulator. W większości przypadków stosowane są energooszczędne napędy 230 V.

Montaż zestawu automatyki bramy wjazdowej

Na wydajność i funkcjonalność automatyki do bramy wjazdowej mają wpływ takie czynniki jak typ zasilania, zakres poboru prądu i moc napędu, współczynnik redukcji, prędkość kątowa napędu, poziom ochrony termicznej uzwojenia silnika, stopień ochrony całego zestawu, a także jego waga i wymiary. Wszystkie te elementy uwzględnione są w projekcie technicznym, który bezsprzecznie powinien być stworzony przed montażem. Zespół RAF-KOS zawsze opiera usługę o takie opracowanie, dzięki czemu instalacja przebiega szybko i bezproblemowo.

Najczęściej montaż trwa do kilku godzin, a do ważnych zadań fachowców zalicza się instalację, rozruch i kalibrację takich elementów zestawu automatyki jak:

  • napędu z centralą sterującą,
  • czujników i fotokomórek,
  • lamp sygnalizacyjnych i systemów dźwiękowych,
  • odbiorników radiowych czy nawet teletechnicznych i Wi-Fi,
  • podstaw montażowych i innych elementów instalacyjnych (uszczelki, kotwy, dławiki),
  • magnetycznych włączników krańcowych,
  • kostek połączeniowych do kabli,
  • indywidualnych kluczy połączeniowych,
  • akumulatorów.

Częścią wdrożenia automatyki do bram wjazdowych może być też skomunikowanie zestawu napędowego z inteligentną instalacją elektryczną KNX czy systemem SmartHome. Wtedy liczyć można na sterowanie wrotami przesuwnymi czy skrzydłowymi nawet z drugiego końca świata.

Dlaczego warto zautomatyzować bramę wjazdową?

Powodów, dla których warto zautomatyzować bramę wjazdową, jest wiele. Jeden z pracowników firmy RAF-KOS wymienia następujące korzyści:

Zautomatyzowana brama to niebywały komfort dla użytkownika, który nie musi mocować się z ciężką konstrukcją na przykład zimą czy podczas deszczu. Ponadto dzięki odpowiednim rozwiązaniom bezpieczeństwa taka brama nie uderzy w auto czy inną przeszkodę na skutek silnego wiatru. Jest to też dodatkowa bariera antywłamaniowa.

Nic zatem dziwnego, że zlecenia automatyzacji bram składają w firmie RAF-KOS zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi. Pracownia przyjmuje również zamówienia od podmiotów publicznych. Pełne zaangażowanie, profesjonalizm, nowoczesne rozwiązania i atrakcyjne ceny, gwarantowane!