Wielu z nas uwielbia spokojny relaks nad wodą, marząc o posiadaniu własnego domku nad jeziorem czy rzeką. Jednym z elementów wpisujących się w taki krajobraz jest niewątpliwie pomost, czyli wysunięta w głąb powierzchni wody platforma umożliwiająca długie przesiadywanie w pięknych okolicznościach przyrody. Miłośnicy wędkowania również nie wyobrażają sobie realizowania swojej pasji bez pomostu. Dla zachowania bezpieczeństwa, jego konstrukcja powinna być solidna, stabilna i odporna na działanie wody. Jaki więc materiał wybrać? Na czym powinien opierać się podest?

Specyfika pomostów

Pomost to konstrukcja zaliczana do obiektów budowlanych, ale także określana w przepisach jako urządzenie wodne. Specjaliści z Mazurskich Pomostów, zajmujący się ich budową, mówią o kryteriach, które musi on spełniać, a mianowicie:

  • Jego długość nie może przekraczać 25 m
  • Nie może być wyższy niż 2,5 m, jeśli chodzi o wysokość od dna do podestu
  • Spełniać ma funkcję rekreacyjną, dla wędkarzy oraz do cumowania niewielkich wodnych sprzętów, takich jak kajaki, rowery wodne czy łódki.

Wówczas nie ma konieczności starania się o pozwolenie na budowę, wystarczy tylko zgłosić planowane prace w Urzędzie Gminy 30 dni przed ich rozpoczęciem, określić ich rodzaj oraz zakres. Pomost najczęściej składa się z drewnianych pali wbijanych w dno zbiornika o stabilnym poziomie wody oraz wykonanej z desek podstawy unoszącej się nad powierzchnią, umożliwiającej swobodne poruszanie się po niej. To rozwiązanie idealne dla miłośników spędzania czasu na obcowaniu z naturą oraz obserwowaniu życia toczącego się w wodzie.

Diabeł tkwi w konstrukcji

By korzystanie z pomostu było w pełni bezpieczne, najważniejszą kwestią jest wybór materiału, z którego zostanie wykonana cała konstrukcja oraz jej posadowienie, czyli palowanie. Do tworzenia pomostów najczęściej wykorzystuje się drewno, m. in. sosnę, modrzew oraz dąb, doskonale wpisujące się w naturalny klimat. Specjaliści z Mazurskich Pomostów mówią, że surowiec ten musi cechować się odpornością na wilgoć oraz warunki atmosferyczne. Dlatego niezbędny jest proces impregnacji. W tym celu wykorzystuje się metodę ciśnieniowo-próżniową oraz środki nieszkodliwe dla wodnego środowiska. Na powierzchnię używa się ryflowanych desek, czyli takich posiadających podłużne rowki, co zapewnia szybsze odprowadzanie wody. Warto pamiętać także o tym, by drewno przeznaczone na budowę pomostu jakiś czas spędziło na zewnątrz. Ten sposób zapobiega późniejszym odkształceniom drewna. Najważniejsze elementy konstrukcji, czyli pale wbijane są w dno zbiornika przy pomocy kafara. Urządzenie to gwarantuje nam najwyższą jakość wykonywanej pracy oraz stabilność. W tym przypadku ogromne znacznie ma  długość pali oraz głębokość ich zakotwiczenia. Kątowniki służą do montażu ramy, do której z kolei przytwierdza się wcześniej przygotowane deski, najlepiej na zakładkę.