Okna to jedne z najważniejszych elementów stanowiących o wykończeniu domu. Dzięki nim mamy możliwość cieszenia się światłem słonecznym we własnym mieszkaniu. Jednak ich wybór wcale nie jest taki łatwy, ponieważ producenci i sprzedawcy oferują wiele produktów i modeli, które różnią się materiałem wykonania i właściwościami. Obecnie coraz chętniej stawiamy na energooszczędne okna. Zobacz, jak są one zbudowane i jaki współczynnik Uw posiadają. Poznaj ofertę firmy Sako.

Okna energooszczędne – jak są zbudowane?

Wśród najważniejszych elementów, z których złożone jest okno energooszczędne, wymienia się profile, szyby oraz ramkę dystansową. Profile okienne powinny charakteryzować się izolacyjnością cieplną Uf na poziomie nie większym niż 1,1 W/(m2*K). Szyby, które stosuje się w oknach energooszczędnych, charakteryzują się potrójnym oszkleniem, a między poszczególnymi szybami znajduje się gaz szlachetny. Najczęściej używa się argonu lub kryptonu. Jak podkreślają specjaliści z firmy Sako:

Szyby okien energooszczędnych muszą wyróżniać się przenikalnością cieplną Ug  na poziomie maksymalnie 0,7 W/(m2*K). Dodatkowo od strony zewnętrznej i wewnętrznej bardzo często umieszcza się szyby niskoemisyjne, które pokryte są warstwą tlenków metali szlachetnych. Zadaniem tej niewidocznej dla oka warstwy jest odbijanie ciepła do wnętrza domu. Należy również dodać, że szyby takie umożliwiają przepuszczanie energii słonecznej, dzięki czemu pozwalają na dogrzanie pomieszczeń ciepłem naturalnym.

W ofercie przedsiębiorstwa można znaleźć nie tylko wysokiej jakości okna, ale również drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, a także bramy do garażu. Z pomocą specjalistów z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem inwestorzy dopasują rozwiązania idealne dla danej nieruchomości. Co więcej, fachowcy zadbali również o to, aby w asortymencie nie zabrakło rolet, które będą chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się budynku. Bogactwo oferty przyczynia się do tego, że właściciele domów jednorodzinnych mogą dopasować styl drzwi, okien i bram do dowolnego wykończenia.

W oknach energooszczędnych najczęściej używa się ramek dystansowych ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego, a także z aluminium. . W dzisiejszych czasach standard stanowią pakiety szybowe złożone z dwóch lub trzech szyb, które oddzielone są ramkami dystansowymi. Mogą mieć one różną liczbę, grubość oraz szerokość odstępu między sobą. Poza tym mogą posiadać inny gaz szlachetny. Informacje o tym możemy znaleźć na oznaczeniu kodowym, który znajduje się w dokumentacji produktu. Najbardziej energooszczędne okna dostępne na rynku charakteryzują się wypełnieniem z kryptonu, który jest cięższy od argonu oraz trzecią szybą.

Współczynnik Uw – dlaczego jest aż tak ważny?

Energooszczędność okna polega przede wszystkim na tym, że mają one możliwości zmniejszania strat energii cieplnej, która wykorzystywana jest do ogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń. Największą przyczyną strat ciepła jest przenikalność okna, którą wyraża się jako wartość współczynnika Uw. Oprócz tego znaczenie ma szczelność okna, a także klasa przepuszczalności powietrza. Jednak dlaczego parametr Uw jest tak istotny? Współczynnik Uw informuje o ilości ciepła, które przenika przez okno. Im jego wartość jest niższa, tym mniej start ciepła, a jednocześnie mniejsze wydatki związane z ogrzewaniem domu.

Od kilku lat obowiązują przepisy regulujące warunki techniczne projektowanych obiektów budowlanych. Przepisy te mówią o tym, że nowe domy muszą posiadać okna energooszczędne, których współczynnik przenikania ciepła Uw nie będzie przekraczał 1,1 W/(m2*K). Tę wartość spełnia większość okien dwuszynowych, natomiast trzyszybowe okna cechują się jeszcze mniejszym współczynnikiem przenikania ciepła.