Urządzenia dźwigowe odgrywają bardzo ważną rolę w wielu branżach. Ich zalety zauważymy szczególnie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle. Wśród dźwigów wyróżnić możemy między innymi żurawie samojezdne. Jak sama nazwa wskazuje, są to urządzenia, które mogą się poruszać z miejsca na miejsce. Dzięki temu nie musimy martwić się o ich transport na miejsce pracy. Powszechnie stosowanym typem są żurawie samochodowe. Zobacz, czym się one wyróżniają, jak są zbudowane oraz gdzie się je stosuje.

Żuraw samochodowy – budowa i jakie jego podstawowe rodzaje

Żurawie samojezdne to ogólne określenie pojazdów, które mają zamontowany dźwig. Firmy wykonujące usługi dźwigowe posiadają rozmaite urządzenia tego typu, które różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem podwozia pojazdu. Gdy weźmiemy ten czynnik pod uwagę, wyróżniamy:

  • żurawie samochodowe,
  • żurawie gąsienicowe,
  • żurawie jezdniowo-terenowe,
  • żurawie terenowe kołowe.

Oprócz tego samojezdne żurawie można podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego napędu. Do najpopularniejszych urządzeń zaliczamy żurawie o napędzie spalinowo-mechanicznym, spalinowo-elektrycznym oraz spalinowo-hydraulicznym.

Żuraw samochodowy to jeden z typów urządzeń dźwigowych, który wyróżnia się tym, że znajduje się on na podwoziu samochodu ciężarowego. Tego typu pojazd złożony jest ze wciągarek oraz wysięgnika. Elementy te znajdują się na pomoście obrotowym, czyli tzw. kolumnie. Oprócz nich żuraw ma mechanizm zmiany wysięgu. Praca tego mechanizmu pozwala na zmianę wychylenia wysięgnika. Konstrukcja żurawia samochodowego sprawia, że może się on przemieszczać po danym placu i chętnie się go wykorzystuje do realizacji zadań, np. budowlanych, w których zachodzi konieczność przestawiania żurawia. Żurawie samochodowe najczęściej napędzane są silnikiem, który jednocześnie służy do napędzania całego pojazdu. Ta sama jednostka napędowa zwykle odpowiada też za pracę pompy układu hydrauliki siłowej.

Jakie jest podstawowe zastosowanie żurawi samochodowych?

Samochodowe żurawie mają wiele rozmaitych zastosowań. Używa się ich przede wszystkim w branży budowlanej, a także w przemyśle i transporcie. Żurawie tego typu są cenione podczas załadunku oraz rozładunku towarów. Firma MKM Usługi dźwigowo-sprzętowe z Lublina ma w swoim asortymencie żurawie o rozmaitym maksymalnym udźwigu. Najmniejsze pojazdy są w stanie udźwignąć ciężar kilku, kilkunastu ton, natomiast te największe mają maksymalny udźwig na poziomie nawet 250 ton.

Żurawie samochodowe chętnie wykorzystuje się podczas prac budowlanych, ponieważ dzięki nim łatwiej jest przewozić ciężkie elementy konstrukcyjne. Ponadto urządzenia dźwigowe umożliwiają wnoszenie ich na wyższe kondygnacje. Dzięki samochodowym pojazdom dźwigowym prace przebiegają znacznie szybciej. Dotyczy to wszystkich miejsc, gdzie się ich używa, czyli placów budowy, centrum logistycznych, portów, fabryk, magazynów i innych podobnych placówek.