Zgodnie z obowiązującymi przepisami – budynki i pomieszczenia gospodarcze nie nadają się do zamieszkania. Chcąc zaadaptować taki obiekt do celów mieszkaniowych, należy wykonać jego przebudowę oraz dopełnić stosownych formalności. Dla wielu rodzin jest to szansa na zwiększenie komfortu życia, dla innych inwestorów – wyzwanie. W jednej i drugiej sytuacji przyda się jednak pomoc doświadczonych architektów. Jak przekształcić budynek gospodarczy w mieszkalny?

Kilka kwestii dotyczących spraw formalnych

Zmiana budynku gospodarczego w obiekt mieszkalny musi być zgodna z obowiązującym na danym obszarze miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Czasami na realizację takiego przedsięwzięcia konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Trzeba też mieć świadomość, że nie każdy budynek gospodarczych można dostosować do celów mieszkaniowych, nawet jeśli pozwalają na to warunki techniczne.

Żeby móc rozpocząć prace adaptacyjne, musimy najpierw uzyskać zgodę na zmianę sposobu użytkowania danego budynku bądź pomieszczenia. W tym celu odpowiedni wniosek należy złożyć do Starostwa Powiatowego właściwego dla miejsca naszego zamieszkania. Do wniosku dołączyć trzeba oświadczenie, w którym stwierdzamy, że posiadamy prawo do użytkowania konkretnego obiektu/pomieszczenia gospodarczego. W większości przypadków konieczne będzie również uzyskanie pozwolenia na budowę.

Nabycie takiego zezwolenia związane jest z koniecznością przedstawienia urzędnikom projektu budowlanego. Tu z pomocą przychodzą specjaliści z Biura architektonicznego RA Projekt. Dzięki bogatemu doświadczeniu, wykonanie planu przekształcenia obiektu gospodarczego na mieszkalny, nie stanowi dla nich najmniejszego problemu.

Przebudowa istniejącego obiektu bywa często bardziej skomplikowana – zarówno technicznie, jak i formalnie - od budowy nowego domu. Dlatego też tak istotne jest nawiązanie współpracy z pracownią architektoniczną, której pracownicy wyróżniają się dużym doświadczeniem, pomysłowością i chęcią do podejmowania trudnych wzywań. Ostateczne realizacje tworzone przez takich specjalistów często bywają bardziej efektowne od budowy nieprzemyślanego domu.

Jakie są koszty takiej adaptacji?

Koszty adaptacji budynku/pomieszczenia gospodarczego do celów mieszkaniowych, uzależnione są przede wszystkim od rodzaju i nakładu prac budowlanych i modernizacyjnych. Te z kolei szacuje się dla każdego przypadku osobno. Wszystkie wydatki związane z przekształceniem można jednak podzielić na trzy kategorie:

  • opłaty formalne – koszty związane z wykonaniem projektu architektonicznego, uzyskaniem potrzebnych zezwoleń od urzędników;

  • opłaty związane z przyłączeniem mediów – wydatki na doprowadzenie do budynku sieci wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i gazowej;

  • opłaty związane przebudową/remontem obiektu/pomieszczenia gospodarczego.

Adaptacja budynków gospodarczych na cele mieszkaniowe jest procesem złożonym i wymaga od inwestora sporo wysiłku. Jest to jednak rozwiązanie znacznie tańsze od np. kupna nowego mieszkania czy budowy domu jednorodzinnego. Takie przedsięwzięcie wpływa na poprawienie warunków mieszkaniowych rodziny,a co za tym idzie – podniesienie jakości życia jej członków.

Co oferuje Biuro architektoniczne RA Projekt?

Biuro architektoniczne RA Projekt posiada doświadczenie w projektowaniu architektonicznym, urbanistycznym oraz pracy na stanowiskach administracyjnych związanych z planowaniem przestrzennym i wydawaniem pozwoleń na budowę. Biuro oferuje kompleksową obsługę klienta, w tym sporządzanie analiz stanu prawnego nieruchomości, rozwiązywanie problemów związanych z samowolami budowlanymi, sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, koncepcji zabudowy nieruchomości, projektów budowlanych budynków i innych obiektów oraz kompleksową obsługę administracyjną na każdym etapie sporządzania opracowań.