Układanie płytek podłogowych to czynność, którą możemy wykonać samodzielnie. Jednak nie każdy posiada taką wiedzę, aby wykonać takie zadanie, dlatego wtedy lepiej zatrudnić fachowca. Prace glazurnicze wydają się być dość proste, aczkolwiek nawet najmniejszy błąd może negatywnie odbić się na końcowym efekcie. Jakie są sposoby układania płytek podłogowych, a także jakich błędów należy unikać podczas wykonywania tej czynności?

Metody układania płytek podłogowych

Fachowcy z branży budowlanej i wykończeniowej wyróżniają kilka sposobów układania płytek podłogowych. Do nich należą:

  • układ prosty,
  • układ mijankowy,
  • układ ukośny,
  • układ modularny,
  • układ mieszany,
  • układ jodełkowy.

Układ prosty jest najpopularniejszą i najłatwiejszą metodą układania płytek podłogowych. Zastosować go można niezależnie od wielkości płytek. W tym układzie fugi między płytkami tworzą krzyże. Jeśli zdecydujemy się na układ prosty musimy wiedzieć, że wiąże się to z koniecznością docinania płytek, szczególnie jeśli w danym pomieszczeniu nie ma narożników o kątach prostych. Warto dodać, że w takiej sytuacji zapas płytek musi wynosić około 10%.

Układ mijankowy często nazywany jest układem „na zrąb”. Sposób ten jest podobny do układania paneli podłogowych. Płytki przesunięte są w względem siebie o połowę swojej długości. Tę metodę dobrze jest zastosować w pomieszczeniach, w których zależy nam na tym, aby płytki przypominały klepki parkietowe.

Układ ukośny jest często wybierany, ponieważ nie jest pracochłonny. Wykorzystuje się tą metodę do układania płytek w pomieszczeniach o różnym kształcie. Najlepiej w ten sposób układa się płytki o wymiarach 60 cm x 60 cm. Układnie płytek układem karo daje efekt powiększenia pomieszczenia.

W układzie modularnym wykorzystuje się płytki o rozmaitych wymiarach, które razem tworzą wzór. Z kolei w układzie mieszanym płytki miesza się ze sobą małe i większe płytki. Układ jodełkowy zwykle kojarzy się z tradycyjnym układaniem parkietów. W ten sposób układa się płytki imitujące panele.

Częste błędy podczas układania płytek podłogowych

Pierwszym błędem, który może pojawić się podczas układanie płytek podłogowych jest nieodpowiednie przygotowanie podłoża. Glazurnicy mało doświadczeni często niestarannie przygotowują podłoże i pozostawiają na nim kurz, wapno, czy stary klej. To może powodować zmniejszenie przyczepności nowej zaprawy klejowej. Aby podłoże był odpowiednio przygotowane należy je starannie oczyścić, uzupełnić ubytki oraz zagruntować przygotowane podłoże, tak jak to robią fachowcy z firmy Al Remont Usługi remontowo-wykończeniowe.

Poza tym do najczęściej występujących błędów podczas glazurowania zaliczamy dobieranie złych proporcji zaprawy klejowej i jej niewłaściwe nakładanie, nieprawidłowe rozplanowanie położenia płytek, niestaranne fugowanie oraz nieprawidłową dylatację. Wszystkie te błędy będą miały negatywny skutek na estetykę i trwałość położonych płytek.