Wygładzanie czy też wyrównywanie ścian to jeden z ważniejszych etapów w trakcie każdej budowy związanej z różnego typu nieruchomościami czy też ich późniejszą renowacją. Planując tę czynność, warto niewątpliwie zadbać o jakość wykorzystywanego do tych prac materiału, jakim jest między innymi gładź szpachlowa. Zobaczmy, czym tak naprawdę jest gładź szpachlowa.

Czym charakteryzuje się gładź szpachlowa?

Jeżeli chodzi o charakterystykę gładzi szpachlowej to na pewno można napisać, iż jest to rodzaj materiału budowlanego, który w sposób idealny zastąpił niegdyś pełniące tę samą funkcję tynki cementowo-wapienne. Do tworzenia gładzi szpachlowej wykorzystuje się najczęściej mieszankę gipsu (mogą to być również inne materiały), wody oraz kredy bądź dolomitu. Na rynku dostępne mamy jej wersję w proszku, który przed nałożeniem na ściany sami musimy rozrobić z odpowiednią ilością wody (zgodnie z instrukcją na opakowaniu) lub też w wersji gotowej masy, którą bez żadnych dodatkowych czynności możemy swobodnie nałożyć na nasze ściany. Gładź szpachlowa może nam posłużyć jako materiał wygładzający zarówno standardowe ściany jak i te utworzone z płyt gipsowo-kartonowych.

Jakie są rodzaje i zastosowanie gładzi szpachlowej?

Gładź szpachlową, która jest powszechnie stosowana w budownictwie możemy podzielić na różne rodzaje, od których również zależy możliwość jej zastosowania. W związku z tym wyróżniamy takie gładzie szpachlowe jak:

  • Gładź cementowa - Jest to rodzaj bardzo trwałej, a co za tym idzie również i odpornej mieszanki, której głównym składnikiem jest oczywiście cement. Ze względu na to, że gładź gipsowa jest odporna między innymi na szkodliwe działanie wilgoci umożliwia nam to jej zastosowanie zarówno na ścianach wewnętrznych obiektu jak i jego elewacji.

  • Gładź wapienna - Tego typu gładź szpachlowa sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach narażonych na pojawianie się pleśni czy grzybów na ścianach ponieważ tworzy się ją z wapna posiadającego właściwości hydrofobowe, czyli w prostych słowach po prostu odpychają one od powierzchni ścian krople wody.

  • Gładź gipsowa - Najpowszechniej stosowana przy remontach mieszanka, której głównym składnikiem jest gips posiadający stosunkowo niską granulację (naturalny lub syntetyczny). Dzięki zastosowaniu tego typu gładzi szpachlowej możemy mieć pewność, że tuż po szlifowaniu nasze ściany uzyskają nieskazitelną gładkość. Warto wspomnieć, iż gładź gipsową powinniśmy stosować tylko w pomieszczeniach, w których nie osadza się wilgoć.

  • Gładź polimerowa - Ten rodzaj gładzi zazwyczaj powinno się stosować tylko i wyłącznie na powierzchnie ścian i sufitów nie wymagających wyrównywania ogromnych nierówności ponieważ nakłada się ją w bardzo cieniutkich warstwach z zakresu od 1-3 mm.

Gdzie i jaką gładź szpachlową kupić?

Gładź szpachlowa to materiał, który powinien nam posłużyć przez naprawdę długi czas i w związku z tym powinien on być tylko i wyłącznie najwyższej jakości. Szeroki wybór gładzi szpachlowych możemy znaleźć w firmie Marbet PHU, której pracownicy poza samą sprzedażą gładzi również doradzą nam w kwestii doboru odpowiedniej dla nas mieszanki tego produktu lub też innych materiałów budowlanych dostępnych w ofercie.