Prace elewacyjne zwykle pozostawiane są na koniec, jako ostatni etap budowy. Elewacja chroni dom przed wpływem czynników atmosferycznych, a także utratą ciepła. Jest wiele materiałów, którymi pokrywa się dom po jego wykończeniu. Można postawić na różnego rodzaju tynki, kamień i wiele innych rozwiązań. Elewacja ma duży wpływ na estetyczny odbiór domu z zewnątrz i termoizolacyjne parametry. To ona ostatecznie kształtuje charakter budynku, który pokrywa.

Ocieplanie styropianem

Jak w przypadku każdej pracy budowlanej, należy zacząć od właściwego przygotowania podłoża. Oczyszczenie i wyrównanie powierzchni ściany są niezbędne, by móc przystąpić do wykonywania elewacji budynku. Wtedy można rozpocząć przygotowywanie zaprawy klejącej. Na tym etapie należy kierować się zaleceniami podawanymi przez producenta. Nakładając klej, należy zwrócić uwagę, by nie znalazł się on w szczelinach między blokami styropianu. W tych miejscach powinno się umieścić kliny z materiału izolującego. Klej dozuje się na płytę, a nie bezpośrednio na ścianę. Układanie płyt styropianowych powinno się wykonywać od góry do dołu, tworząc rzędy.

Ocieplanie z wełny mineralnej

Czasem jako minus wełny mineralnej wskazywany jest fakt, że z upływem lat zaczyna ona chłonąć wilgoć i jej termoizolacyjne właściwości maleją. Ją również montuje się na klej i tak samo, jak styropian, można ją wzmocnić przy pomocy kołków. To zmniejsza szanse na opadnięcie. Tradycyjnie pierwszym etapem prac pozostaje przygotowanie podłoża. Płyty wełny mineralnej przed przystąpieniem do układania należy dokładnie wyszczotkować. Gdy płyta wystaje, obcina się ją nożem i szlifuje za pomocą papieru ściernego umiejscowionego na pacy.

Pokrywanie ścian tynkiem

Specjaliści z firmy Good Work For People wskazują, że tynki elewacyjne różnią się pod względem swoich właściwości. Przykładowo tynk akrylowy w przeciwieństwie do mineralnego nie jest tak odporny na działanie promieni słonecznych, jednak lepiej radzi sobie z deszczem i uszkodzeniami mechanicznymi. Pierwszym etapem układania jest stworzenie warstwy podłoża pod tynk. Powinno się dążyć do jak największego wyrównania warstw, co pozwoli na lepszą przyczepność. Wtedy przystąpić można do rozrabiania suchej mieszanki tynku z wodą. Do rozprowadzania powstałego materiału używa się pac i kielni. Pace służą także do kształtowania faktury całej ściany. Należy stosować te same narzędzia i wykonywać ruchy w tym samym kierunku. To pozwoli uzyskać bardziej spójny wizualnie efekt. Przed rozpoczęciem malowania trzeba pozwolić tynkowi wyschnąć. Może to zająć nawet do dwóch tygodni.