Nadchodzi taki czas, kiedy uznajemy, że nasza łazienka potrzebuje remontu. Zanim rozpoczniemy pracę, musimy przemyśleć kilka istotnych kwestii. Jakie oświetlenie zastosujemy? Jakie wybierzemy płytki i dekoracje ścian? Bez względu na to, czy dokonujemy remontu generalnego, czy tylko trochę zmieniamy wystrój, należy postawić na komfort i funkcjonalność pomieszczenia.

Jakie płytki do łazienki?

Rozpoczynając remont łazienki, na samym początku czeka nas wybór płytek. Do niedużego pomieszczenia najlepiej pasować będą płytki w stonowanych i jednolitych barwach, które uspokoją i optycznie powiększą wnętrze. Wielkość płytek należy dostosować między innymi do poziomów, na jakich kończą się krawędzie umywalki i wanny. By uniknąć zbędnych docięć, fuga powinna znaleźć się tuż nad sprzętem sanitarnym. Do nowoczesnej i przestronnej łazienki można wybrać płytki ceramiczne z wyraźną i geometryczną fakturą. We wnętrzach rustykalnych wspaniale odnajdą się płytki ceramiczne o pofalowanej powierzchni z przetartym połyskiem.

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami płytek w łazience, możemy zdecydować się na montaż paneli podłogowych. Panele wodoszczelne, mimo ciągłego kontaktu z wodą, zachowują swoje pierwotne kształty i są odporne na ścieranie oraz przebarwienia. Układanie płytek i paneli należy powierzyć fachowcom, którzy zrobią to sprawnie i szybko, a przede wszystkim prawidłowo.

Malowanie łazienki – czy warto się zdecydować?

Ściany w łazience najczęściej są wykończone płytkami, jednak można zdecydować się na pomalowanie je specjalnymi farbami odpornymi na wilgoć. Na samym początku należy dokładnie przygotować podłoże pod malowanie. Wszelkie nierówności trzeba wyrównać przy pomocy gładzi gipsowej lub masy szpachlowej – zdradza Paweł Kanicki, właściciel Zakładu remontowo-budowlanego z Dąbrowy Górniczej. Następnie można nałożyć farbę akrylową, lateksową lub ceramiczną.

Sufit podwieszany w łazience – czy to dobry pomysł?

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych może optycznie powiększyć pomieszczenie. Dzięki zastosowaniu łuków, podcieni czy zaokrągleń pomieszczenie nabierze nowego charakteru. Sufity podwieszane pozwalają ukryć instalację i przewody kominkowe oraz umożliwiają montaż oświetlenia na większej powierzchni. W przypadku starego budownictwa takie rozwiązanie pomaga zmniejszyć koszty ogrzewania, gdyż zmniejsza kubaturę powiększenia i jest naturalną izolacją. Wykorzystanie dobrej jakości materiałów i wynajęcie profesjonalnej firmy remontowej to gwarancja jakości użytkowania pomieszczenia przez długie lata.