Aranżując pokój dziecka, możemy dać upust swojej dekoratorskiej fantazji . Jako rodzice powinniśmy jednak zadbać o to, by wnętrze było dla malucha nie tylko atrakcyjne, ale przede wszystkim - bezpieczne. Z tego też względu zakrywamy podłogę puszystym dywanem i kupujemy meble pozbawione ostrych krawędzi. Niestety tylko nieliczni z nas zastanawiają się nad tym, czym wykończyć ściany dziecięcego pokoju. A nie każda farba nadaje się do tego typu zastosowań. Jaki produkt wybrać?

Powiedz „NIE” lotnym związkom organicznym

Rynek farb wewnętrznych zdominowały dyspersyjne farby wodorozcieńczalne. Część kupujących sądzi, że skoro farba jest wodna, to nie zawiera toksycznych rozpuszczalników. Wystarczy jednak dokładnie przyjrzeć się etykiecie, by zauważyć na niej informację o dopuszczalnym poziomie LZO, czyli lotnych związków organicznych. Oprócz nich w farbach wewnętrznych znajdziemy również plastyfikatory i konserwanty, które odpowiadają za odpowiednią konsystencję emulsji. Mając już taką wiedzę łatwo stwierdzić, że najbezpieczniejsza dla dziecka będzie farba z jak najniższą zawartością wszystkich wymienionych wyżej substancji. Dlaczego LZO jest tak szkodliwe dla dzieci?

Młody organizm jest bardziej narażony na działanie toksyn niż osoba dorosła. LZO są bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzą do podrażnienia błon śluzowych, dróg oddechowych, oczu i skóry. Zaostrzają również reakcje alergiczne i astmatyczne u dzieci. W skrajnych przypadkach LZO mogą przyczynić się do poważnego uszkodzenia płuc oraz rozwinięcia się nowotworu. Czy są na rynku farby, które można bez przeszkód zastosować w pokoju dziecka?  Jak informuje specjalista z firmy Arsen – w takiej roli dobrze sprawdzą się produkty marek: Śnieżka, Dekoral, Dulux, Greinplast czy Nobiles.

Koniec z plamami na ścianach!

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie farby do pokoju dziecka, jest plamoodporność. Dzieci potrafią pobrudzić ściany na wiele różnych sposobów, ale dobra farba umożliwi nam szybkie pozbycie się zanieczyszczeń bez uszkodzenia powierzchni ściany i utraty intensywności koloru.  Warto tu polecić farby lateksowe, które można zmywać wielokrotnie. Jeśli zaś nasz maluch uwielbia rysować po ścianach, zastosujmy na wybranej powierzchni farbę tablicową.

Wówczas dziecko bez przeszkód będzie mogło tworzyć na niej swoje dzieła przy pomocy kolorowej kredy, a kiedy obrazek mu się znudzi – zmazać go gąbką. W pokoju nastolatka można zaś użyć farby magnetycznej. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o stan ścian, gdy nasza pociecha będzie chciała zawiesić w swoim pokoju plakat ulubionego zespołu czy kilka zdjęć.

Kolor ma znaczenie

Dziś możemy kupić farbę w niemalże każdym kolorze. Oprócz szerokiej gamy odcieni możemy też zdecydować się na różne wykończenia. Dostępne są farby klasyczne, satynowe, błyszczące, z brokatem, półmatowe i matowe. Warto zestawiać ze sobą różne kolory i faktury, dzięki czemu uzyskamy ciekawy efekt aranżacyjny. Pokój dziecka powinien być bezpieczny i funkcjonalny, ale nie musi być nudny!