Zastanawiając się nad rodzajem ogrzewania, szczególnie w pomieszczeniach podczas ich budowy i użytkowania, trzeba rozwiązać problem wad i zalet każdego z modeli nagrzewnic. Do wyboru mamy oczywiście nagrzewnice elektryczne, gazowe i olejowe. Różnią się one nie tylko pod względem metody zasilania, ale także szczególnym uwzględnieniem warunków, w jakich pracują najlepiej. Ich szerokie wykorzystanie pomoże nam, szczególnie gdy zobowiązani jesteśmy do błyskawicznego osuszenia lub ogrzewania małych i dużych powierzchni.

Nagrzewnice elektryczne

Ten rodzaj nagrzewnic doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach niezbędnych do ocieplenia. To np. małe sklepiki, warzywniaki, kioski itp. Świetnie sprawdzają się tam nagrzewnice elektryczne, które zostały przystosowane do ustawicznego działania. Jak mówią specjaliści z kurtyny-nagrzewnice.pl są najbardziej bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ przy ich działaniu niepotrzebny jest płomień. Nie emitują spalin i dzięki wyposażeniu w wentylator szybko nagrzewają małe pomieszczenia. To sprawdzony sposób na dogrzanie i ogrzanie. Można je oczywiście wykorzystać do docieplania większych powierzchni, lecz trzeba się wtedy liczyć z wysokimi rachunkami za elektryczność. Zatem ich największą wadą jest wykorzystanie dosyć drogiego źródła zasilania.

Zastosowanie nagrzewnic gazowych

Nagrzewnice gazowe stosuje się tam, gdzie powierzchnia niezbędna do ogrzania jest duża i dobrze wentylowana. Bez dobrej wentylacji nie dość, że przy ich użyciu grozi zaczadzenie, to w innych przypadkach możemy spotkać się z rozwojem drobnoustrojów i pleśni. Powodem takiego stanu rzeczy jest wydzielanie spalin i wypieranie tlenu z pomieszczeń, ale i wydzielanie dużych ilości wody podczas spalania gazu.

Mimo to nagrzewnice gazowe są doskonałe do ogrzewania szczególnie z tego powodu, że są tanie, spalają stosunkowo tanie paliwo, są samowystarczalne i łatwe w utrzymaniu w doskonałym stanie. To doskonały produkt, ale tylko w miejscach o dobrze zorganizowanej wentylacji, która zapewni bezpieczeństwo użytkowników i brak rozwoju pleśni i grzybów.

Wady i zalety nagrzewnic olejowych

To nagrzewnice o wysokiej i najlepszej wydajności w wymienionej grupie. Można je stosować wraz z odprowadzaniem spalin lub bez takiej konieczności. W pierwszym przypadku wykorzystuje się je w średnich i dużych pomieszczeniach, a nawet halach, gdzie pracują i przebywają na stałe ludzie. W drugim na budowach, gdzie wentylacja jest wciąż zapewniona, np. przez brak zamontowanych jeszcze okien. Ponadto cena paliwa do nagrzewnic olejowych mieści się w granicach rozsądku.

Wybór nagrzewnicy musi brać pod uwagę sposób ich wykorzystania, rodzaj lub brak wentylacji oraz wielkość pomieszczeń niezbędnych do ogrzania. Są to narzędzia, które doskonale sprawdzają się w ogrzewaniu małych kiosków, ale i ogromnych hal pełnych ludzi. Z jednej strony doskonałe w utrzymaniu, z drugiej niezwykle wydajne, z tanim i nieco droższym rodzajem zasilania.