W łazienkach w obiektach użyteczności publicznej bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie ścianek działowych. Umożliwia to lepsze zagospodarowanie przestrzeni i zapewnienie klientom potrzebnej prywatności. Lekka zabudowa najczęściej wykonywana jest z płyt wiórowych bądź laminatu HPL. Czym charakteryzują się oba materiały? Który z nich sprawdzi się najlepiej? 

Różnice pomiędzy płytą wiórowa a laminatem HPL

W każdym obiekcie użyteczności publicznej spotkamy elementy lekkiej zabudowy. W restauracjach są to głównie kabiny WC, ale baseny czy siłownie muszą również zapewnić klientom możliwość przebrania się czy skorzystania z prysznica. W takiej sytuacji konieczne jest zamontowanie przegród natryskowych czy przebieralni. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do tego typu rozwiązań są płyty wiórowe oraz laminaty HPL. Płyty wiórowe LPW to materiał drewnopochodny. Produkowane są z suchych wiórów drzewnych klejonych i prasowanych w wysokiej temperaturze. Laminaty HPL wytwarzane są z kolei z termoutwardzalnych żywic syntetycznych spajających wiele warstw papieru. 

Jakie są zalety płyt wiórowych i laminatów HPL?

Nie bez przyczyny oba materiały są tak chętnie wykorzystywane do lekkiej zabudowy. Zarówno płyty wiórowe, jak i laminaty HPL posiadają szereg zalet. Jednak w niektórych sytuacjach to laminaty HPL sprawdzą się znacznie lepiej. Lekką zabudowę z płyt wiórowych oraz laminatów HPL oferuje firma Sanipol. Płyty wiórowe są lekkie, proste w obróbce, a ich transport i montaż niezwykle łatwy. Są odporne na zadrapania i ścieranie, a ich czyszczenie nie wymaga użycia specjalnych detergentów. Jednak w miejscach, w których panuje wysoka wilgotność powietrza, dużo lepiej sprawdzą się laminaty HPL. Są całkowicie wodoodporne, mają gładką powierzchnię, na której nie zatrzymują się krople wody. Wysoka gęstość materiału i struktura pozbawiona jakichkolwiek porów hamuje rozwój mikroorganizmów. To szczególnie istotne w obiektach, takich jak siłownie czy baseny, które ze względu na dużą wilgotność i wysoką temperaturę są szczególnie narażone na rozwój grzybów i bakterii. 

Laminaty HPL można czyścić za pomocą silnych detergentów bez obawy o zniszczenie powierzchni. Dodatkowo cechują się niezwykłą odpornością na zginanie, uderzenia czy zarysowania, co w obiektach silnie eksploatowanych jest niezwykle istotne. Bazując na powyższych informacjach, można śmiało wywnioskować, że wszędzie tam, gdzie panują znaczna wilgotność powietrza i wysoka temperatura dużo lepszym rozwiązaniem będą laminaty HPL. W pozostałych miejscach, nienarażonych na negatywne działanie wody, z powodzeniem można skorzystać z płyt wiórowych o znacznie przystępniejszej cenie i równie dobrej wytrzymałości mechanicznej.