Własna studnia to rozwiązanie, na które decyduje się sporo osób. Niezależnie od powodu, budowa studni, jak i dobór odpowiedniego ujęcia wody jest bardzo ważny. Dla jednych jest to forma oszczędności i tańszych rachunków, dla innych studnia to jedyny dostęp do wody jaki jest możliwy, np. w przypadku domku jednorodzinnego oddalonego od miasta. Jak to zrobić? Jakie są rodzaje studni? Jakich błędów nie popełniać? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
Rodzaje studni - własna studnia
Istnieje kilka rodzai studni. Wybór tej odpowiedniej zależny powinien być od miejsca, w którym się ona znajduje, ale także od głębokości na jakiej mamy wodę, jakości tej wody czy wydajności warstwy wodonośnej.
Studnia kopana to najpłytsza studnia. Sięga zwykle do poziomu wodonośnego, przeważnie nie jest głębsza niż kilka metrów pod powierzchnię terenu. Woda ze studni kopanej zazwyczaj jest zanieczyszczona substancjami przesiąkającymi do niej przez przykrywające go warstwy gleby. Oznacza to więc, że nie nadaje się ona do picia bez uprzedniego uzdatnienia.
Studia abisynka to studnia płytka, która podobnie jak kopana czerpie wodę z poziomu wodonośnego położonego najwyżej, zazwyczaj kilka metrów pod poziomem terenu. Studnia abisynka również nie należy do wydajnych własnych ujęć wody. Wykorzystuje się ją najczęściej do podlewania kwiatków na ogrodzie. Abisynkę wykonuje się jedynie na gruncie piaszczystym, jest ona dość mała i wyposażona w pompę ręczną.
Studnia głębinowa to najczęściej stosowane rozwiązanie i najlepsze. Tutaj czerpie się wodę z dużej głębokości, conajmniej 15 lub 20 metrów pod ziemią. Woda z takiej głębokości nie jest zanieczyszczona, co oznacza, że nadaje się do spożycia, można za jej pomocą podlewać kwiaty, gotować czy nawet brać prysznic lub kąpiel.
Jak zbudować własne ujęcie wody? Budowa studni
Teraz, gdy wiesz już jakie rodzaje są studni i podjąłeś decyzję, co najlepiej sprawdzi się w twoim gospodarstwie domowym, czas na budowanie studni. W przypadku studni kręgowej, kopanej czy abisynki z pewnością dla osoby, która nie jest fachowcem, nie będzie to duże wyzwanie. Stworzenie studni głębinowej to już coś, co należy zostawić dla eksperta. W końcu nie jest to tak proste do wykonania, a głębokość również jest zagrożeniem dla osób, które nie wiedzą co robią. W województwie małopolskim warto zwrócić uwagę na firmę Zakład Usługowy Studniarstwo Zbigniewa Sowińskiego, która budowę studni załatwi szybko, sprawnie i kompleksowo. Są oni ekspertami na rynku od ponad 30 lat!
Czy własna studnia się opłaca?
Z pewnością zastanawiasz się, czy budowa studni głębinowej się opłaca i czy pozwoli ci to na zmniejszenie rachunków oraz zaoszczędzenie kilku groszy. Odpowiedź jest prosta - tak! Cała budowa studni głębinowej to koszt od 3 do nawet 6 tysięcy złotych. Wszystko zależne jest już od firmy, która wykonuje nam budowę własnego ujścia wody, ale także i od naszych potrzeb. Oczywiście, nie jest to inwestycja, która zwróci się w przeciągu kilku dni czy tygodni. Na to będzie trzeba poczekać, jednak z pewnością jest to krok, który warto wykonać.