Mając własną posesję, warto zdecydować się na postawienie odpowiedniego ogrodzenia, które pozwoli zabezpieczyć teren prywatny przed nieproszonymi gośćmi czy też zwierzętami. Decydując się na ogrodzenie, należy zdecydować jakiej wysokości ma ono być. W zależności od tego, gdzie znajdować się będzie dane ogrodzenie oraz jakie będzie spełniać funkcje, dobrać należy prawidłową wysokość.

Wysokość ogrodzenia dozwolona przez prawo budowlane

Decydując się na postawienie ogrodzenia wokół posesji, należy zadbać o to, aby nie było ono wyższe niż 220 cm. 220 cm to maksymalna wysokość ogrodzenia, przy którego stawianiu nie będzie potrzebna dodatkowa zgoda. Do stworzenia ogrodzenia niezbędne są odpowiednie panele ogrodzeniowe czy też siatka. W przypadku mniejszych działek warto zdecydować się na ogrodzenie o wysokości 150-155 cm. Takie rozwiązanie jest dobre nie tylko ze względów ekonomicznych (niższe ogrodzenie to mniejszy koszt całości), ale również estetycznych. W ogrodzenie, wpasowana musi zostać, odpowiednia furtka umożliwiającą dostanie się na teren danej posesji, a warto również zadbać o bramę wjazdową. Wysokość furtki i bramy powinna być dostosowana do rozmiarów ogrodzenia, aby nie zaburzać wyglądu całości.

Dlaczego odpowiednia wysokość ogrodzenia jest ważna?

Wysokość ogrodzenia wpływa na bezpieczeństwo danej posesji. Jeśli ogrodzenie będzie zbyt niskie, to dostanie się na dany teren przez osoby nieproszone czy nawet dzikie zwierzęta będzie stosunkowo łatwy. Z drugiej strony zbyt wysokie elementy ogrodzenia podniosą koszt budowy, a także mogą wpłynąć negatywnie na estetykę. Dobranie odpowiedniej wysokości ogrodzenia jest kluczowe dla bezpieczeństwa i estetyki całej posesji. Wybranie odpowiedniej wysokości ogrodzenia nie jest łatwe, dlatego warto skorzysta z fachowej pomocy specjalistów z firmy Rant, którzy pomogą dobrać najkorzystniejsze rozwiązania. Przy wyborze wysokości ogrodzenia, należy zwrócić uwagę na wielkość furtki oraz bramy.

Elementy wpływające na wysokość ogrodzenia

W każdym ogrodzeniu musi znaleźć się furtka pozwalająca wejść na teren danej posesji. Taka furtka powinna być podobnej wysokości jak całe ogrodzenie, gdyż niedopasowana furtka będzie zaburzać wygląd całości, a także może negatywnie wpłynąć na wytrzymałość całego ogrodzenia. Elementem, który pojawia się w większości ogrodzeń, jest brama wjazdowa. Taka brama umożliwia wjazd pojazdów na teren posesji. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, którymi poruszamy się na co dzień, jak i pojazdów dostawczych czy maszyn budowlanych. Ułatwienie dojazdu śmieciarce czy wozom asenizacyjnym pozwala znacząco przyśpieszyć świadczenie usług związanych z wywozem śmieci, czy nieczystości.