Firmy oferujące dźwigi na wynajem mają dla swoich klientów bogatą ofertę. Wynajem może okazać się trudny. Trzeba wiedzieć, który rodzaj dźwigu wybrać – między innymi określić jego typ, wysokość i maksymalny udźwig. Jakie są najpopularniejsze rodzaje dźwigów i co należy podać podczas zamawiania maszyny wraz z operatorem, aby była ona dostosowana do Twoich potrzeb?

Rodzaje dźwigów

Mówiąc o dźwigach, wiele osób ma na myśli podstawowy typ, czyli dźwig samojezdny, który każdy doskonale zna już od dziecka. Warto wiedzieć, że do dźwigów zalicza się również inne maszyny. Wśród najpopularniejszych rodzajów dźwigów można wymienić:

  • Samobieżny – jest to urządzenie dźwigowe umieszczone na podwoziu samochodu ciężarowego lub specjalnym podwoziu samojezdnym. Stosowany do przeładunku towarów oraz na mniejszych placach budowlanych.
  • Żuraw – dźwignica, która służy do transportu towarów na ograniczonej przestrzeni. Musi mieć stały punkt oparcia. Najczęściej wykorzystywany na dużych placach budowlanych np. osiedli lub wysokich biurowców.
  • Podnośnik – dźwig wyposażony w specjalną platformę lub kosz, które umożliwiają transport osób. Maszyna ta służy zwykle do pracy na wysokości.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która oferuje wszystkie trzy typy dźwigów, na przykład przedsiębiorstwa UKSIT, którego siedziba znajduje się w Starym Orzechowie na terenie województwa mazowieckiego. Dzięki temu przedstawiciel firmy może pomóc w dobraniu właściwej maszyny.

Najważniejsze informacje

Podczas zamawiania dźwigu należy podać kilka ważnych informacji, który ułatwią dostosowanie maszyny do potrzeb klienta. Zwłaszcza wtedy, kiedy nie ma on doświadczenia w tego typu czynnościach i chce wynająć dźwig po raz pierwszy, na przykład do wykonania drobnych prac na swojej posesji. Określić trzeba przede wszystkim:

  • Zakres pracy – do czego dokładnie będzie potrzebny dźwig np. wykonywania pracy na wysokości (malowanie elewacji, kształtowanie koron drzew), czy też rozładunku towarów na placu budowy.
  • Wysokość – wysięgnik może mieć zróżnicowaną wysokość, od kilkunastu do nawet kilkuset metrów.
  • Maksymalny udźwig – oprócz wysokości, trzeba wybrać także maksymalny udźwig maszyny. Najczęściej stosuje się dźwigi, które podnoszą ciężary do 10, 25, 28, 35 i 60 ton.

W cenie wynajmu znajduje się nie tylko sama maszyna, ale również operator, który jest doświadczony i odpowiednio wykwalifikowany. Dzięki temu praca zostanie wykonana szybko i z zachowaniem wszystkich zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.