Klimatyzacja to system, który znacznie ułatwia nam życie, zwłaszcza w upalne dni. W obecnych czasach ciężko sobie wyobrazić wieloosobową firmę, w której budynku nie ma klimatyzatora lub centrum handlowe, bez dobrej wentylacji. Wiele osób decyduje się również na montaż klimatyzacji w domu. Zobacz, jaki rodzaj klimatyzatora sprawdzi się w domu, a jaki najlepszy będzie do biura.

Klimatyzatory ścienne

​Kiedy myślimy o klimatyzacji, zazwyczaj wyobrażamy sobie klimatyzator ścienny. To najpopularniejszy i najprostszy rodzaj klimatyzatora, który łączy w sobie małe wymiary z dużą wydajnością i cichą pracą. Z tego względu często spotykany jest w biurach, gdzie nie rozprasza hałasem pracowników, a jednocześnie nie istnieje ogromny nacisk na jego estetykę. Instaluje się je na ścianie w odległości 10-30 cm od sufitu, są w pełni zautomatyzowane i steruje się pilotem bezprzewodowym. Są to najpopularniejsze jednostki instalowane w biurach i mieszkaniach, ze względu na wyjątkową estetyką i atrakcyjną ceną.

​Estetyczniejszą ich wersją są działające podobnie klimatyzatory ścienno-przysufitowe. Również charakteryzują się małymi wymiarami, cichą pracę i wydajnością powietrza na poziomie urządzeń przysufitowych. Brak widocznej kratki wlotowej pozwala na montaż bez zakłócania estetyki pomieszczenia, stad świetnie sprawdzą się także w domu. Są też intuicyjne w obsłudze - nowoczesny wyświetlacz pozwala na określenie w łatwy sposób trybu pracy, dzięki czemu sprawdzą się także w domach osób starszych.

Klimatyzatory przypodłogowe i przysufitowe

W momencie, gdy w pomieszczeniu nie mamy zbyt wiele miejsca, w grę wchodzą klimatyzatory montowane przy podłodze lub przy suficie, co pozwala na ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni.

Klimatyzatory przysufitowe montowane są do konstrukcji stropu lub do konstrukcji nośnej przytwierdzonej do ściany. Rozprowadzają one strugi powietrza tuż pod płaszczyzną sufitu. Tłoczenie dużej ilości powietrza przeważnie powoduje powstawanie tzw. przeciągów, przez co uznawane są za głośniejsze, niż klimatyzatory ścienne. W nowoczesnych klimatyzatorach przysufitowych zazwyczaj stosuje się już innych kształt wentylatora, co pozwala na zmniejszenie poziomu hałasu.

Klimatyzatory przypodłogowe nie cieszą się aż tak dużą popularnością, jak te ścienne lub przysufitowe, jednak jako jedyne szczególnie przystosowane są do montażu we wnękach podokiennych lub na strychach. Stosuje się je zazwyczaj tam, gdzie z różnych powodów nie można zastosować innych modeli.

Klimatyzatory kasetonowe – dyskretna klimatyzacja

​Klimatyzatory kasetonowe wymagają profesjonalnego projektu i montażu klimatyzacji, co zlecić powinniśmy sprawdzonej firmie, takie jak MS Profil. Instaluje się je w przestrzeni sufitu podwieszanego, co pozwala na równomierną dystrybucję chłodnego powietrza z centralnego punktu pomieszczenia. Powietrze rozprowadzane jest wzdłuż sufitu, a następnie łagodnie w dół wzdłuż ścian, skąd dociera do każdego punku. To wspaniałe rozwiązane dla osób posiadający w domu sufity podwieszane – zamontowana w ten sposób klimatyzacja staje się niewidoczna.

Klimatyzatory BigMulti – najlepsze rozwiązanie do biura

​W dużych firmach zamiast zakupu wielu klimatyzatorów zaleca się montaż systemu Big Multi. Jest to koncepcja Fujitsu w zakresie klimatyzatorów o dużej wydajności, idealnie sprawdzająca się w dużych firmach. Przy jej zastosowaniu można podłączyć do czterech jednostek wewnętrznych o dużej mocy do jednej jednostki zewnętrznej. Nie ma tu znaczenie, jaki rodzaj jednostek wewnętrznych dobierzesz: przypodłogowe, przysufitowe, kasetonowe czy kanałowe – rozwiązanie to spełni swoją funkcję.

Innym często stosowanym rozwiązaniem są klimatyzatory kanałowe. Rozprowadzają one powietrze z jednego urządzenia do kilku pomieszczeń za pomocą kanałów wyprowadzonych z jednostki centralnej. W każdym z pomieszczeń klimatyzowanych w ten sposób panują jednakowe parametry.