Grodzenie posesji to rzecz, która zwykle pozostaje na sam koniec budowy. Prace budowlane i wykończeniowe wiążą się z niemałymi kosztami, a jeszcze pod uwagę należy wziąć wybór odpowiedniego ogrodzenia. Ważne, aby produkt był nie tylko estetyczny, ale również solidny i funkcjonalny. Z tego względu coraz więcej klientów decyduje się na montaż napędu do bram wjazdowych. Dlaczego warto rozważyć zakup automatyki? Jak dobrać napęd do bramy skrzydłowej? O czym pamiętać przed zakupem? 

Dlaczego warto rozważyć zakup automatyki do bramy skrzydłowej? 

Bramy skrzydłowe to jeden z najpopularniejszych modeli wybieranych przez klientów. Są estetyczne, łatwe do zamontowania, a ich cena jest niezwykle korzystna. Ponadto przy odpowiednim wypoziomowaniu są wysoce odporne na forsowanie, co przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców. Do pełnego otwarcia potrzebują jednak nieco przestrzeni, dlatego najlepiej sprawdzają się na przestronnych posesjach. Bramy przede wszystkim pełnią rolę ochronną, ale ważna jest również ich funkcjonalność. Jeżeli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, a w ogrodzie często bawią się dzieci, należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie produktu przed przypadkowym otwarciem. W tym celu warto rozważyć zakup napędu do bramy skrzydłowej

To nie tylko kwestia bezpieczeństwa Twoich dzieci, ale również ogromne udogodnienie dla Ciebie. Wyjeżdżając z posesji bądź wjeżdżając na nią, nie musisz wysiadać z samochodu, by otworzyć i zamknąć bramę. Chociaż wydaje się, że przecież nie jest to wielki kłopot, klienci zwykle zmieniają zdanie, gdy temperatury spadają poniżej zera lub na zewnątrz panuje nieprzyjemna ulewa. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, dodatkowo liczy się każda sekunda. Posiadając napęd do bramy, możesz łatwo wjechać, nie obawiając się, że pozostawiasz samochód na skraju pasa ruchu. 

Jak działa napęd do bramy skrzydłowej?

Napędy do bram wjazdowych umożliwiają ich automatyczne otwieranie i zamykanie. Sercem całego mechanizmu jest siłownik. Jego wybór jest ściśle uzależniony od parametrów bramy wjazdowej. Siłowniki posiadają różną budowę oraz moc. Odpowiedni dobór urządzenia pozwala na efektywne użytkowanie napędu, np. płynność otwierania i zamykania skrzydeł bramy. Za kontrolę siłownika odpowiada centrala sterująca, a sygnał pobudzający do działania cały mechanizm nadawany jest zwykle za pomocą pilota lub specjalnej klawiatury. 

Jak dobrać napęd do bramy skrzydłowej? 

Przed zakupem napędu warto uwzględnić kilka kwestii, które pozwolą na jego prawidłowe i wieloletnie użytkowanie. Przy wyborze automatyki niezwykle ważna jest długość i waga skrzydła bramy. Dany siłownik napędu ma określony maksymalny ciężar, który jest w stanie obsłużyć, oraz maksymalną długość skrzydła, które będzie mógł otworzyć. By długo cieszyć się wygodą, warto wziąć pod uwagę 20% rezerwy, dzięki której nie dojdzie do przeciążenia mechanizmu. Ponadto zwróć również uwagę na szerokość słupka bramy. Jeżeli słupki są szerokie, zawias będzie oddalony od krawędzi, a sam siłownik powinien być dłuższy. Przy wąskich słupkach nie każdy mechanizm się zmieści. 

Istotny jest również kąt otwarcia bramy – im jest większy, tym dłuższy powinien być siłownik. Przed zakupem napędu do bramy skrzydłowej warto określić także prawdopodobną intensywność pracy automatyki. Do niskiej intensywności przeznaczone są inne napędy niż w przypadku znaczącej eksploatacji (powyżej 50 cykli na dzień). Przemyśl również, czy zależy Ci na jak najszybszym otwieraniu i zamykaniu bramy. Ten aspekt zależy od mocy siłownika i konieczne jest jego indywidualne dobranie do danego modelu bramy. Mając na względzie bezpieczeństwo użytkowników, warto pamiętać, że prędkość ta nie może być większa niż 12 cm na sekundę. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem? 

Bramy oraz przeznaczone do nich napędy powinny charakteryzować się przede wszystkim doskonałą jakością. Możesz skorzystać z oferty firmy Beninca Polonia – czołowego producenta napędów do bram wjazdowych, garażowych, a także szlabanów. Przed zakupem automatyki zastanów się, czy nie warto wyposażyć bramy w system fotokomórek. Takie rozwiązanie zapobiegnie zamykaniu bramy, jeżeli na drodze jej ruchu znajdzie się jakaś przeszkoda. Uchroni to wjeżdżający lub wyjeżdżający pojazd przed zgnieceniem i uszkodzeniem. Lampka sygnalizacyjna to również dobre rozwiązanie, które poinformuje użytkownika o działaniu mechanizmu. Co w przypadku braku prądu? Z napędem zostanie dostarczony specjalny klucz, który umożliwi ręczne odblokowanie sprzętu.