Surowiec opałowy jest niezbędny, jeżeli nie masz zainstalowanej instalacji gazowej w swoim domu. Decydując się na tradycyjne ogrzewanie, musisz dokonać wyboru odpowiedniego surowca, którym będziesz palił w piecu. Na rynku największą popularnością cieszy się węgiel, jednak coraz częściej wykorzystuje się ekogroszek. Musisz zdawać sobie sprawę, że piec powinien być dostosowany do konkretnego opału! Dlaczego? Sprawdź!

Rodzaje materiałów opałowych - na jaki warto się zdecydować?

Wybór odpowiedniego materiału opałowego nie należy do najłatwiejszych. W końcu od tego zależą koszty poniesione na ogrzewanie, a także wydajność danego surowca. Warto zaznaczyć, że to od kaloryczności węgla zależy ilość otrzymywanego ciepła. Im bardziej kaloryczny opał wybierzesz, tym więcej zaoszczędzisz. Co więcej, decyzję wyboru surowca opałowego powinieneś podjąć jeszcze przed zakupem pieca. Gdyż inny piec powinno się zakupić do ekogroszku, a inny do tradycyjnego węgla lub drewna.

Jako pierwszy opiszemy ekogroszek. Jest to jeden z nowszych materiałów stosowanych jako opał. Po tym, jak rząd zaczął wprowadzać zmiany dotyczące zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery (powstaje on między innymi w wyniku spalania węgla), producenci zaczęli poszukiwać bardziej ekologicznych możliwości od znanego wszystkim surowca. Tak właśnie w ofercie składów budowlanych pojawił się ekogroszek. Musisz mieć na uwadze, że nie znajdzie on zastosowania w tradycyjnym piecu. Decydując się na jego używanie, musisz zaopatrzyć się w specjalny piec z podajnikiem. Dzięki odpowiedniej konstrukcji wystarczy, że raz na kilka dni napełnisz podajnik ekogroszkiem, a resztą zajmie się urządzenie. Twoim zadaniem będzie jedynie opróżnianie go z popiołu. Podczas wyboru ekogroszku zwróć uwagę na producenta oraz jego wartość energetyczną. Im będzie ona wyższa, tym lepiej. Niedawno w ofertach dobrych składów budowlanych pojawił się ekogroszek wysokoenergetyczny, który jest wyjątkowo wydajny. W bardzo krótkim czasie nagrzejesz budynek nawet o sporej powierzchni!

Kolejną propozycją jest węgiel. Jest to najtańsze rozwiązanie. Do niedawna, był on używany prawie w każdym gospodarstwie domowym. Jednak ze względu na dosyć wysoki poziom emisji CO2 niektórzy odchodzą od jego używania. Do wyboru jest węgiel kamienny, węgiel brunatny oraz brykiet. Ten ostatni to mieszanka węgla kamiennego i brunatnego, dzięki czemu łączy w sobie zalety obydwu propozycji.

Trzecią możliwością jest drewno. Dawniej było ono zdecydowanie popularniejsze, jednak nadal znajdą się jednostki, które stosują go jako opał. Do wyboru są dwa rodzaje drewna, drewno z drzew liściastych oraz z drzew iglastych. Zdecydowanie lepszym wyborem są drzewa liściaste, ze względu na równomierne spalanie oraz mniejszą zawartość żywicy.

Jak wybrać dobry skład budowlany?

Podczas dokonywania wyboru składu budowlanego, sprawdź, czy oferują transport. Jeżeli musisz sam go zorganizować, przy braku odpowiedniego samochodu może to być problematyczne. Kolejną kwestią, na którą również powinieneś zwrócić uwagę, są ceny. Oczywiście nie warto kierować się tylko tym kryterium, jednak odgrywa ono znaczącą rolę. Różnice w cenach poszczególnych materiałów mogą być znaczne. Dlatego też sprawdź, czy nie są zbyt wygórowane. Jednym z godnych polecenia składów jest Klimek. W ich ofercie znajdziesz dobry węgiel, który ma wysoką wartość energetyczną, jak i ekogroszek suchy i workowany. Firma oferuje możliwość transportu zamówionego towaru w miejsce wyznaczone przez klienta.