Inwestorzy indywidualni marzący o pięknym domu jednorodzinnym przed całym przedsięwzięciem muszą podjąć ważną decyzję. Dotyczy ona tego, na jaką opcję projektowania obiektu warto się zdecydować. Do wyboru inwestorzy  mają bowiem projekty indywidualne na zamówienie, a także opracowania gotowe często katalogowe. To, jakie rozwiązanie jest lepsze, uzależnione jest od wielu czynników.

Kiedy postawić na projekt indywidualny domu?

Projekt indywidualny domu jednorodzinnego przede wszystkim powinni wybierać ci, którzy marzą o budynku według własnego pomysłu. Jest to opcja dla indywidualistów, dla których istotne jest stworzenie niebanalnego projektu, przy którego opracowywaniu będą oni mieli czynny udział. W ten sposób każdy element domu będzie z nimi dokładnie omówiony, a efektem wielokrotnie są niebanalne rozwiązania. Indywidualny projekt jest przy tym szczególnie polecany przy chęci stworzenia domu energooszczędnego lub pasywnego w standardzie NF 40 i NF 15. To wtedy istotne jest dostosowanie warunków technicznych do nowoczesnych technologii i źródeł energii.

Czy jednak tylko indywidualiści powinni być zainteresowani tworzeniem projektu domu od podstaw? Odpowiedź brzmi nie. Jest to rozwiązanie ważne również wtedy, kiedy warunki gruntowe działki, czy jej niestandardowe wymiary nie pozwalają na zastosowanie projektów gotowych. Dzisiaj nikogo nie dziwi budowa domów długich i wąskich, wielokondygnacyjnych czy też o niestandardowych kształtach bryły. Nośność podłoża, położenie działki, jej wymiary, a także budżet znacząco determinują prace projektowe.

Kiedy wybrać opcję projektu gotowego?

Projekt gotowy domu jednorodzinnego mylnie uważany jest za droższy od tego tworzonego na specjalne zamówienie. Wielokrotnie to on w podsumowaniu kosztów kształtuje niższą cenę, gwarantując przy tym również elastyczność. Gotowe projekty mogą być bowiem modyfikowane i dostosowane do potrzeb klientów. Katalogowe domy zmieniane mają ułożenie okien i drzwi, przestawia się ich ściany działowe lub usuwa dane części. Gotowy projekt domu, choć nie jest tak zindywidualizowany co ten tworzony na specjalne zamówienie, cechuje się zatem pewną elastycznością, którą warto wykorzystać.

Dużą zaletą gotowego projektu jest również to, że przy jego wyborze znacznie zyskujemy na czasie. Opracowanie dostępne jest od ręki, a zawiera ono również kosztorysy, spisy materiałowe, czy wymagane do przeprowadzenia ekspertyzy budowlane. Katalogowe projekty – warto zwrócić uwagę m.in. na propozycje firmy RA PROJEKT – są często bardzo modne i dostosowane do panujących w budownictwie trendów. Wznoszone domy dzięki temu przypominają obiekty z najlepszych architektonicznych magazynów. Biura architektoniczne w swoich zbiorach posiadają projekty domów parterowych, płaskich, piętrowych, oraz tych w różnych stylach. Popularny jest między innymi skandynawski.