Chcąc rozpocząć budowę domu, trzeba mieć pozwolenie budowlane, aby je uzyskać, potrzebny jest projekt. Ten z kolei nie powstanie bez aktualnej mapy do celów projektowych. Tak naprawdę nie jednej, a kilku. Zobaczmy więc, czym są opracowania geodezyjno- kartograficzne do obsługi inwestycji i do czego się je wykorzystuje? Ile ważny jest sporządzony przez geodetę zarys rzeczywisty terenu?

Czym jest mapa do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych jest przeważnie aktualną wersją mapy zasadniczej, na której podstawie wykonuje się projekt domu. Przykładem biura zajmującego się obsługą geodezyjną inwestycji jest firma Torgeo - Usługi Geodezyjne Krzysztof Szewczyk z Sandomierza. Jest ona niezbędna do przeprowadzenia jakiejkolwiek inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę. W sytuacji, kiedy teren objęty budową nie posiada mapy zasadniczej, obszar mierzony jest od początku i zwieńczony jest powstaniem obu map. Ważność tej do celów projektowych jest ograniczona czasowo.

Kiedy potrzebna jest aktualizacja mapy zasadniczej?

Opracowanie do celów projektowych musi być potwierdzone odpowiednią klauzulą informacyjną, poświadczającą „naniesienie aktualizacji". Jej zakres określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Za poprawne wykonanie mapy geodezyjnej pod inwestycje odpowiada geodeta. Musi być ona zgodna z rzeczywistym stanem w terenie oraz przepisami prawa obowiązującego w geodezji i kartografii. Jej zleceniem zwykle zajmują się projektanci. Utarło się przekonanie, że jest ona ważna 6 miesięcy, choć nigdzie dokładnych wytycznych na ten temat nie ma. Jest ona ważna zatem dopóty, dopóki odzwierciedla teraźniejszy stan rzeczy na danym terenie. Sporządzana jest również w procedurze ustalania księgi wieczystej, czy na zlecenie stron dokonujących w postępowaniach sądowych, bądź spadkowych.