Rodzaj tynku stosowanego do wykończenia wnętrza zależy od różnych kryteriów. Poszczególne typy wyróżniają się innymi właściwościami, a co za tym idzie – mają odmienne zastosowania. Tynki cementowo-wapienne są stosowane dłużej niż gipsowe, ale pojawienie się nowego rodzaju nie osłabiło ich popularności. Dobór odpowiedniego materiału do wykończenia ścian warto zostawić ekspertom, którzy potrafią ocenić stan podłoża. Jakie są rodzaje tynków? Który z nich jest najlepszy?

Właściwości tynku gipsowego

Fachowcy kierują się wieloma czynnikami podczas wyboru odpowiedniego tynku. Do najważniejszych kryteriów zaliczamy przeznaczenie pomieszczenia, ostateczny sposób wykończenia oraz stan surowego podłoża czy wilgotność powietrza. Nie bez znaczenia są też czynniki takie jak koszt tynkowania, a także czas potrzebny na jego wykonanie. Fachowcy z firmy budowlanej Radbud chętnie stosują tynk gipsowy. To produkt ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia – jego głównym składnikiem jest siarczan wapnia wzbogacony niewielkimi domieszkami.

Tym, co wyróżnia tynk gipsowy, jest zdolność do zatrzymywania wilgoci i oddawania jej, gdy powietrze staje się suche. Doskonale nadaje się jako podłoże pod farby, tapety, fototapety i płytki. Jest ceniony ze względu na banalnie prosty sposób nakładania oraz krótki czas schnięcia. Dodatkową zaletą tynków gipsowych jest ich dobra izolacja termiczna. W połączeniu ze stosunkowo niską ceną cechy tego produktu sprawiają, że stanowi chętnie wybierany materiał wykończeniowy. Świetnie sprawdza się w domowym użytku, jednak traci swoje właściwości we wnętrzach o stałej wysokiej wilgotności i jest podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Co wyróżnia tynk cementowo-wapienny?

Tynk cementowo-wapienny jest inaczej nazywany tradycyjnym. Występuje w kilku wariantach w zależności od zastosowanego w mieszance rodzaju kruszywa. To uniwersalny produkt możliwy do zastosowania w każdym pomieszczeniu, a także na zewnątrz. Fachowcy z firmy Radosław Opyd Usługi Ogólnobudowlane Radbud cenią go ze względu na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także niepodatność na szkodliwe działanie wilgoci czy korozję mikrobiologiczną. Od tynku gipsowego odróżnia go bardziej złożony sposób nakładania, wymagający położenia aż trzech warstw. Można jednak dzięki temu zamaskować pęknięcia, ubytki i nierówności w ścianach. Eksperci z firmy budowlanej Radbud dobierają tynk na podstawie wymienionych wcześniej kryteriów oraz potrzeb klientów i zajmują się jego nałożeniem. Warto zaufać ich wiedzy i doświadczeniu.