Żwir to kruszywo powszechnie wykorzystywane w budownictwie na niemal każdym etapie budowy. Stosuje się go między innymi do podsypek, betonów oraz jako element dekoracyjny przy wykańczaniu ogródka lub podwórza. Można podzielić go ze względu na frakcję oraz miejscy wydobywania. Jakie rodzaje żwiru znajdziemy na polskim rynku i czym będą się od siebie różniły?

Morski czy rzeczny?

Pierwszy podział żwiru odbywa się ze względu na miejsce wydobycia. Żwir morski nie jest tak popularny, jak rzeczny, gdyż wydobywa się do głównie w południowych rejonach Europy. Ma on zbyt wysokie zasolenie, aby mógł stanowić dodatek do zapraw i betonów. Wykorzystuje się go zwykle w ogrodnictwie oraz do wykonywania podsypek. O wiele bardziej popularny jest żwir pozyskiwany z rzek. Jego zastosowanie jest szerokie i może być używany zarówno w formie suchej, jak i jako komponent betonu. Stanowi doskonały materiał objętościowy i jest jednym z kluczowych składników, tuż obok piasku, cementu oraz wody. W Polsce wydobywaniem i sprzedażą żwiru rzecznego zajmuje się między innymi firma Żwirpol-Rybojedzko, która transportuje swoje kruszywa na terenie całego województwa wielkopolskiego.

Podział żwiru ze względu na frakcje

W procesie wielokrotnego płukania i przesiewania żwiru rzecznego, otrzymujemy jego trzy podstawowe frakcje:

  1.      Żwir frakcji 2-8 mm – jest żwirem najdrobniejszym, oscylującym na granicy piasku. Można stosować go do cienkich i średnich wylewek betonowych. Ze względu na błyszczącą i kolorową strukturę, sprawdza się również w ogrodnictwie – jako element dekoracyjny do wysypywania ścieżek.
  2.      Żwir frakcji 8-16 mm – wykorzystywany do wylewek średnich i grubych, w szczególności stropów, schodów oraz fundamentów. Ze względu na walory estetyczne, często wybierany jako element dekoracyjny do tworzenia „opasek” wokół budynków.
  3.      Żwir frakcji 16-32 mm – pełni głównie funkcje dekoracyjne oraz stabilizujące podłoże.

Żwiry mogą być stosowane również w ekologicznych oczyszczalniach ścieków oraz studniach głębinowych – do filtracji wody.

Który żwir wybrać na budowę?

Na placu budowy, największe zastosowanie będzie miał żwir rzeczny o frakcji 2-8 mm. Decydując się na jego zakup, będziemy mieli do wyboru dwie opcje. Pierwszą z nich to żwir dobrze przesiany, pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń, które mogą pojawić się na dnie rzeki. Drugim wariantem jest żwir tańszy, który w swoim składzie będzie jednak zawierał niepożądane elementy, takie jak kawałki drewna, muszle i inne obumarłe szczątki roślin i zwierząt. I choć nie jest ich wiele, w przypadku zapraw i betonów wysokiej jakości, będzie wymagał samodzielnego przesiania.