Na osiedlach coraz częściej standardem jest budowa placów zabaw tylko i wyłącznie dla dzieci mieszkańców wybranego obszaru. W parkach, na terenie szkoły powstają również kolorowe miejsca zabaw w celu zapewnienia rozrywki maluchom na powietrzu. Pamiętać jednak należy o tym, że na placu zabaw musi być bezpiecznie. Wpływ na to ma wiele czynników m.in. rodzaj podłoża. Jakie są najczęściej stosowane typy nawierzchni?

Nawierzchnia naturalna

Kiedyś najpopularniejsza była budowa placów zabaw na terenach trawiastych bądź zwyczajnie na glebie. Jednak nawierzchnia ta nie ma wysokich właściwości amortyzujących, co oznacza, że bezpieczne upadki są tylko i wyłącznie w przypadku niższej wysokości niż 1 m. Kiedy dziecko spadnie z dowolnego urządzenia znajdującego się powyżej 1 m nad ziemią, może być to dość bolesny oraz negatywny w skutkach upadek. Minusem danego rodzaju nawierzchni jest jej szybkie niszczenie. Z kolei zaletą jest fakt, że trawa jest naturalna, ekologiczna i przyjemna dla oka.

Następnie stosuje się żwirek oraz piasek. W tym przypadku krytyczna wysokość upadku zależy od właściwości wybranego materiału oraz grubości usypań na terenie placu zabaw. Szacuje się, że piasek powinien mieć wielkość ziaren od 0,2 do 2 mm z kolei żwirek od 2 do 5 mm. Co więcej, im większa grubość, tym lepsza amortyzacja upadku, dlatego powinna wynosić minimum 20 cm dla upadku z 2 m z kolei 30 cm dla upadku z 3 m. Materiały te wymagają ciągłej kontroli z uwagi na nierówności, a dzieci przebywające na placu zabaw często się brudzą oraz piasek i żwir wpada im np. do butów.

Nawierzchnia sztuczna

Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie sztucznej trawy, która jest również łatwa w montażu. Co więcej, powierzchnia ta jest dość łatwa w utrzymaniu. W przypadku upadku amortyzacja zależy od właściwości trawy. 

Z kolei płytki gumowe w wersji czarnej (SBR) bądź kolorowe (EPIDM) są obecnie najczęściej stosowane ze względu na niezwykłą elastyczność. Materiał, z jakiego są wykonane, amortyzuje upadki z dość wysokich odległości. Płytki gumowe są odporne na różne warunki atmosferyczne, nie brudzą i są proste w utrzymaniu.

Na naturalną trawę można zastosować maty przerostowe, produkowane z gumy pochodzących z recyklingu. Zbudowane są one z otworów, które przepuszczają trawę, tworząc przy tym spójność z resztą ogrodu. W tym przypadku niezbędne jest regularne podcinanie trawy. Amortyzacja zależy od grubości maty.

Istnieje jeszcze wiele innych typów podłoża stosowanych na placu zabaw. Jednak w przypadku chęci ich założenia najlepiej skontaktować się ze specjalistami. Firma Arkadiusz Maćkowski Budowa i montaż placów zabaw ma siedzibę w miejscowości Bągart, ale współpracuje z klientami z całej Polski. Świadczy ona usług na najwyższym poziomie związane z montażem, konserwacją, naprawą i budową od podstaw placów zabaw. Przy tworzeniu miejsc zabaw dla dzieci, firma kieruje się bezpieczeństwem i przestrzega wszystkich norm zawartych w przepisach prawnych.