Instalacja elektryczna jest jedną z najważniejszych instalacji w domach i mieszkaniach, a także innych obiektach budowlanych. Nikt z nas nie potrafi wyobrazić sobie codzienności bez stałego dostępu do prądu, który ma wpływ na każdą dziedzinę naszego życia. Niestety mimo to, montaż instalacji elektrycznej nie zawsze wykonywany jest prawidłowo. Jakich błędów powinniśmy unikać podczas jej projektowania i wykonywania? Zapraszamy do lektury!

Po pierwsze przepisy prawne

Przepisy prawne praktycznie na całym świecie regulują kwestię związane z projektowaniem instalacji elektrycznej — tak też jest w naszym kraju. Określają, że przede wszystkim należy zabezpieczyć instalację przed niebezpieczeństwami takimi jak pożar, wybuch, wstrząsy, skażenie środowiska czy pole magnetyczne. Dodatkowo w sytuacji zagrożenia powinniśmy mieć swobodny dostęp do odłączenia zagrożonych fragmentów instalacji. Co więcej, według przepisów, przewody miałyby być układane poziomo lub pionowo, a nigdy na skos.

Najpopularniejsze błędy przy projektowaniu

Niedoszacowanie ilości potrzebnych gniazdek — Jest to zdecydowanie najczęstszy błąd przy projektowaniu instalacji elektrycznych. Wynika on z niewłaściwego określenia potrzeb użytkowników. Odczuwalne jest to przede wszystkim w kuchniach, gdzie używana jest największa ilość urządzeń AGD. Dla ułatwienia przyjmuje się, że w pokojach na każde 5m2 powierzchni powinno znaleźć się jedno gniazdo wtykowe, natomiast w łazience należy doliczyć dodatkowe gniazdo przeznaczone dla pralki i dwa dodatkowe dla innych sprzętów. Dla wygody i komfortu użytkowania w kuchni należy dodać minimum 5 takich wolnych gniazd wtykowych.

  • Zły sposób prowadzenia przewodów — Przewody powinny zawsze być prowadzone w linii prostej, równolegle do ścian i stropów. Prowadzenie przewodów na skos jest niedopuszczalne, ponieważ zwiększa ryzyko ich uszkodzenia.
  • Niewystarczająca moc przyłączeniowa i brak uziemienia — Jednym z często spotykanych błędów jest zaplanowanie zbyt małej mocy przyłączeniowej. Parametr ten dobiera się zawsze na podstawie liczby i rodzaju urządzeń elektrycznych, z których będą korzystać użytkownicy.
  • Niedopasowanie przekroju obwodów — Warto wiedzieć, że to jakie kable wybierzemy, również ma istotne znaczenie. Im większe napięcie ma nimi popłynąć, tym grubsze muszą być przewody.

Jak unikać najczęstszych błędów?


Aby projekt instalacji elektrycznej uznać za udany, warto postawić na profesjonalną usługę. Doświadczony elektryk taki jak Elkomech Sp. z o.o. nie tylko pomoże w odpowiednim zaplanowaniu wszystkich szczegółów, ale również w rzetelny i prawidłowy sposób podłączy wszystkie urządzenia. Tym sposobem będziemy mieć pewność, że kable zostały dobrane poprawnie, a uziomy i wszystkie inne elementy instalacji nie zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców budynku.