Planujesz adaptację poddasza, ponieważ chciałabyś zwiększyć przestrzeń użytkową domu? Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które z całą pewnością przypadnie do gustu Twoim dzieciom, które marzą o dodatkowej bawialni lub osobnych pokojach. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc rozpocząć roboty budowlane i komu warto je zlecić. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Adaptacja poddasza – pozwolenie czy zgłoszenie?

Adaptacja poddasza podobnie, jak inne prace budowlane wymaga uprzedniego zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę. Co to właściwie oznacza? Jeżeli nie planujesz zaawansowanych prac, które ingerowałyby w konstrukcję obiektu, to wystarczy, że skorzystasz z pierwszej opcji. W przypadku tej drugiej czeka Cię więcej formalności do załatwienia, ponieważ musisz udać się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego w celu złożenia wniosku, który musi zawierać następujące dokumenty: decyzję o warunkach zabudowy, 3-4 egzemplarze projektu budowlanego, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz zaświadczenie o tym, że projektant został wpisany na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Pamiętaj, że pod żadnym pozorem nie powinieneś pomijać tych procedur, ponieważ zagospodarowanie przestrzeni nieużytkowej bez zgłoszenia bądź pozwolenia traktuje się jako samowolę budowlaną i podlega karze grzywny.

Komu powierzyć adaptację poddasza?

Zadanie to należy zlecić doświadczonym i sprawdzonym specjalistom na przykład z firmy Usługi Remontowo-Wykończeniowe Łukasz Szylder. Jej siedziba znajduje się w Modlnicy, w województwie małopolskim. Firma poza adaptacjami poddaszy zajmuje się między innymi: malowaniem ścian i sufitów, tapetowaniem, nakładaniem gładzi gipsowych i tynków dekoracyjnych, szpachlowaniem, układaniem paneli podłogowych i deski barlineckiej oraz wykładzin dywanowych. Poza tym świadczy usługi glazurnicze, wykonuje remonty łazienek oraz montuje płyty kartonowo-gipsowe.