Zadaszenie tarasu to popularne rozwiązanie w przypadku domków jednorodzinnych. Może zabezpieczać nie tylko przed opadami atmosferycznymi, ale również wiatrem. Zadaszenie przede wszystkim pozwala przebywać na zewnątrz, nawet podczas niesprzyjającej pogody. Deszcz już nie będzie przeszkodą dla rodzinnego grilla! Jakich materiałów warto użyć do zbudowania solidnej konstrukcji?

Markiza, dach czy plandeka?

Ostatnimi czasy wiele osób decyduje się na montaż markizy. Są one łatwe do założenia i można je szybko składać, dzięki czemu nie mamy ograniczenia w postaci trwałego dachu. Jest to przydatne dla osób, które lubią na przykład opalać się na tarasach. Decydując się na markizę, należy jednak zadbać o to, aby była stworzona solidnie i z mocnych materiałów. Na rynku znajdziemy wiele tanich markiz, które mogą łatwo ulec zniszczeniu pod wpływem niesprzyjających czynników atmosferycznych.  Jeśli zależy nam na konstrukcji, której niestraszny nawet najsilniejszy wiatr, warto zdecydować się na dach permanentny wykonany z wysokiej jakości materiałów budowlanych.

 

Warto wiedzieć, że istnieje jeszcze jedna alternatywa, w postaci naciągniętej na mocną konstrukcję plandeki. Rozwiązanie to łączy w sobie zarówno cechy trwałego zadaszenia, jak i markizy. Plandeki są mocne i stosunkowo ciężkie, dlatego nie zagrażają im silne podmuchy, a w razie jakiegokolwiek ryzyka – bez problemu można ją zwinąć. Zadaszeniem tarasów przy pomocy plandek zajmuje się między innymi firma SBJ, której siedziba mieści się w Lesznie.

Którą plandekę wybrać?

Wybierając plandekę, należy mieć na uwadze, że będzie ona wystawiona na działanie czynników atmosferycznych przez większą część roku. Można oczywiście zwijać ją w okresie jesienno-zimowym, ale w przypadku trwałych materiałów nie będzie to konieczne. Najbardziej polecane są grube plandeki, wykonane z polipropylenu i polietylenu. Są odporne na wilgoć, wiatr, wysokie i niskie temperatury, a także promieniowanie UV. Drugą do rozstrzygnięcia kwestią będzie surowiec użyty do stworzenia szkieletu konstrukcji. Najtańszą opcją jest drewno oraz aluminium, lecz jak powszechnie wiadomo – nie będą one tak mocne, jak elementy stalowe. Firmy zajmujące się profesjonalnym montowaniem plandek, zwykle proponują klientowi najkorzystniejsze rozwiązanie, którego skuteczność mogą poprzeć latami doświadczenia.

 

Przy pomocy plandeki można stworzyć nie tylko zadaszenie z góry, ale również zabezpieczyć boki tarasu, dzięki czemu stworzymy komfortowe miejsce nawet w najbardziej wietrzne dni. Tworząc swego rodzaju „namiot”, nie powstaje ryzyko zamoknięcia mebli oraz ewentualnej elektroniki, którą umieścimy na tarasie.