Więźba dachowa oferowana przez firmę Jan Dadał Usługi Tartaczne to drewniany stelaż dachu. Ma on na celu odciążenie konstrukcji ścian budynku od jego własnego ciężaru, zalegającego śniegu czy wiatru. Jest tworzona z drewna. Często właściciele domów jednorodzinnych oszczędzają na niej, używając tanich materiałów. To duży błąd, który może skutkować konsekwencjami w przyszłości. Jakie drewno na więźbę dachową wybrać, aby przetrwała nienaruszona przez długie lata?

Drewno na więźbę dachową

Więźba dachowa jest jednym z najistotniejszych elementów konstrukcji budynku. Musi być wykonana z wysokiej jakości drewna. Najlepiej, aby była wykonana z drewna iglastego. Do wyboru mamy sosnę, jodłę, świerk i modrzew.

Sosna ma bardzo dużo sęków – jest przeciętnie trwała. Jodła to rzadkie drewno. Bardzo lekkie, lecz trudne do zaimpregnowania i niezbyt trwałe. Świerk z kolei ma niewiele sęków, ale trudno go zaimpregnować. Modrzew jest dość drogi. Płacimy jednak za jakość – wytrzymałość i twardość, a także odporność na grzyby i szkodniki.

Gdy zdecydujemy się na gatunek drzewa, pojedźmy do tartaku. W Łosoninie Dolnej dobrym wyborem będzie firma Jan Dadał Usługi Tartaczne, Sprzedaż Tarcicy. Zamówimy tam drewno konstrukcyjne na więźby dachowe wysokiej jakości lub gotowe wiązary. Wszystko to jest stworzone przy udziale nowoczesnych, specjalistycznych maszyn według instrukcji klienta. Dodatkowo firma ta oferuje tarcicę iglastą i liściastą, deski, podbitkę dachową, deskę podłogową oraz impregnację drewna. Uzupełnienie oferty tartaku stanowi suszenie produktów na zamówienie oraz ich transport pod wskazany przez klienta adres. A wracając do drewna konstrukcyjnego.

Typowym drewnem konstrukcyjnym jest tarcica obrzynana, suszona na powietrzu. Z kolei tarcica strugana, suszona komorowo jest dużo bardziej sucha i trwała, ale też dość droga. Jeśli poszukujemy elementów o niestandardowej długości, szukajmy drewna konstrukcyjnego wzdłużnie klejonego. Drewno pod więźbę dachową powinno posiadać klasę wytrzymałości C24-C27. Im bardziej suche, tym lepiej – nie ulega wtedy odkształceniom przy stawianiu konstrukcji. Kupowanie wilgotnego, a przez to tańszego drewna, nie ma w tym przypadku sensu. Czy drewno jest suche można sprawdzić wilgotnościomierzem, który znajduje się w każdym tartaku.

Więźba prefabrykowana

Są firmy, które docinają wszystkie elementy zgodnie z projektem i składają gotowe wiązary w całość. Jest to przydatne rozwiązanie, szczególnie, jeśli więźba dachowa ma niestandardowe wymiary albo kształt. Możemy też z tartaku zamówić odpowiedniej wielkości deski i złożenie ich powierzyć zaufanemu cieśli. Gotowe więźby są jednak znacznie dokładniejsze, trwalsze i ustandaryzowane, niż ręczna praca.

Impregnacja więźby

Drewno musi być zaimpregnowane. Ma to na celu uodpornienie go na korozję biologiczną, ogień, grzyby i larwy szkodników. Polega ono na malowaniu czy nasączaniu tarcicy preparatami ochronnymi. Najlepiej, aby drewno wręcz moczyło się w impregnatach, aby dokładnie zostało nim pokryte. Najlepiej jest zamówić z tartaku drewno już zaimpregnowane.

Przed stawianiem konstrukcji tarcicę trzeba przechowywać pod dachem, odseparowaną od gruntu. Nie może ona w żadnym wypadku zawilgnąć, bo straci swoje właściwości konstrukcyjne.