Budowa domu jest za każdym razem dużym wyzwaniem. Poza sporym wkładem finansowym liczyć się trzeba także z długimi godzinami, poświęconymi na doglądanie budowy, czy wypełnianie i składanie różnego rodzaju dokumentów. Jakie dokumenty powinno się przygotować, przed rozpoczęciem budowy i jakie formalności wypełnić? Odpowiedź będzie można znaleźć poniżej.

W pierwszej kolejności

Pierwsze formalności zaczynają się już przed zakupem działki. Wtedy należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to bardzo ważne, ze względu na informacje o przeznaczeniu użytkowym działki (budowlany, czy rolny). Określone tam powinny być także parametry, takie jak minimalna powierzchnia działki budowlanej, odległość ściany frontowej od drogi, ale także kształt, czy gabaryty budynku. Następnym, nie mniej ważnym krokiem, jest analiza ksiąg wieczystych działki. Można znaleźć tam informacje na temat tego, kto jest właścicielem działki, czy jest obciążona ona hipoteką itp. Jest to etap, do którego warto się dobrze przygotować, a nawet wziąć do pomocy prawnika. Z pewnością będzie on wiedział, co warto sprawdzić i na co zwrócić szczególną uwagę. Po przejściu dwóch pierwszych etapów i kupnie działki, można zająć się projektem domu. Projekt budowlano- architektoniczny jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę, jak i do przeprowadzenia całej inwestycji.

Tuż przed budową

Inwestor indywidualny planujący budowę domu, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, Nie musi starać się o pozwolenie na budowę, chyba że obszar oddziaływania budynku mieszkalnego wykracza poza granice działki. Jeśli taka sytuacja nie ma miejsca, wystarczy zgłosić zamiar budowy. Aby tego dokonać, należy złożyć pisemne zgłoszenie do urzędu miasta lub starostwie. Do tego trzeba dołączyć projekt budowlano- architektoniczny w czterech egzemplarzach, decyzję o warunkach zabudowy, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz wszelkiego rodzaju pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. Zbliżając się do końca przygotowań do budowy domu, nadchodzi czas na zatrudnienie kierownika budowy i ekipy budowlanej. Kierownik budowy musi posiadać odpowiednie uprawnienia. W skład większości firm budowlanych wchodzi osoba posiadająca takie uprawnienia. Dobrym przykładem takiej firmy jest Budowa Więckowski. Przedsiębiorstwo to świadczy kompleksowe usługi budowlane, na najwyższym poziomie. Zatrudniając taką firmę, można być pewnym wykonania wszystkich prac według planu. To jednak nie koniec formalności do wypełnienia. Przez cały czas budowy należy prowadzić dziennik budowy.