Przy budowie domu jednorodzinnego lub innych typów obiektów użytkowych jednym z najczęściej wykonywanych opracowań kartograficznych jest zdecydowanie mapa do celów projektowych. Wykonuje się ją na uprzednio uzyskanej kopii mapy zasadniczej, na którą nanosi się najważniejsze zmiany, jakie wynikną z nowego zagospodarowania terenu przez inwestora. Jakie konkretnie informacje uzyskamy z mapy do celów projektowych?

Jak wykonuje się mapę do celów projektowych?

Opracowania kartograficzne dotyczące m.in. linii zabudowy to rodzaje dokumentacji, jakiej przygotowanie należy zlecić geodecie. To właśnie on przeprowadzi wszelkie prace w terenie, które jednak uprzednio muszą zostać zgłoszone do właściwego urzędu. Przed przygotowaniem mapy do celów projektowych geodeta uzyskuje kopię mapy zasadniczej, na którą po pomiarach terenowych nanosi potrzebne informacje. Po realizacji wszelkich formalności, niezbędne są zatem wspomniane prace wykonywane w terenie. Na czym polegają w przypadku mapy do celów projektowych?

Geodeta przeprowadza tzw. wywiad terenowy. W ramach najważniejszych prac na działce klienta wykonuje on także niwelacje techniczne. Niezbędne jest również założenie osnowy pomiarowej. Po jej wyznaczeniu geodeta może przystąpić do realizacji pomiarów, co z kolei pozwala mu na zdobycie istotnych dla opracowania kartograficznego danych. Są one następnie wykorzystywane przy sporządzaniu mapy do celów projektowych. Co zatem powinno się na niej dokładnie znaleźć?

Najważniejsze elementy mapy do celów projektowych

Przeprowadzenie wspomnianych pomiarów terenowych wraz z zebraniem wszelkich niezbędnych informacji na temat działki i planów jej zagospodarowania, pozwala geodecie przystąpić do tworzenia mapy do celów projektowych. Znajdą się na niej m.in. linie rozgraniczające tereny, które różnią się od siebie pod kątem dalszego przeznaczenia. Geodeta wyznacza także osie ulic i dróg, usytuowanie wszelkiego rodzaju zieleni czy linie zabudowy, co pozwala architektowi nanieść projekt np. budynku na takie opracowanie.

Na zlecenie inwestora przygotuje je m.in. Biuro geodezyjne Tomaszewski. Mapa do celów projektowych jest również niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Wykonana prawidłowo będzie opracowaniem zapewniającym właściwą realizację prac związanych z konstruowaniem danego obiektu. Warto przy tym pamiętać, że naniesione na nią informacje dotyczą nie tylko np. budynków, ale też infrastruktury podziemnej. W ten sposób określa się m.in. sieci wodociągowe czy kanalizacyjne przebiegające przez działkę – zarówno punktowo, jak i liniowo.