Od wielu lat ludzie używali różnych sprzętów do transportu przedmiotów. Najczęściej na budowach, gospodarstwach rolnych czy działkach można spotkać taczkę. Taczka jest to pojazd zbliżony do wózka, ale posiada z reguły jedno koło. Niestety, ale bardzo często w taczce, koło ulega zniszczeniu. Zdarza się, że wjeżdżamy na gwoździa czy inne ostre rzeczy i pęka dętka. Jakie koło najlepiej wybrać?

Parametry kół do taczek

Zazwyczaj sprzedawane koła używane w taczkach zbudowane są z felgi, piasty, opony i dętki. Każdy z tych składników stworzony jest z odpowiednich materiałów tak, aby cechowały się najwyższą jakością i najdłuższą użytecznością.

Felgi wykonane są z metalu lub tworzywa sztucznego. Wytworzone dwa elementy skręca się lub spawa w całość. Większą wytrzymałość mają felgi metalowe, jednak trzeba zabezpieczyć je farbą przed korozją. Z kolei plastikowe używane są w taczkach do przewożenia lekkich produktów.

Na felgę zakładana jest opona. Wyróżnia się następujące jej rodzaje tj. pełną, dętkową i bezdętkową. Opony pełne są wypełnione w środku. Do wypełnienia stosuje się zazwyczaj pianę lub gumę. Zaletą danego rozwiązania jest niezwykła odporność na uszkodzenia, gdyż nie da ich się przebić. Wadą może być wysoka cena i brak amortyzacji. Następnie opony bezdętkowe są wypełnione powietrzem. Są bardzo rzadko wykorzystywane z uwagi na swoją awaryjność. Szybko ulegają zniszczeniu poprzez przebicie. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są koła z dętką, która osłania felgę. Do jej napompowania używa się zazwyczaj pompki. Również ulega przebiciu, co skutkuje wydostaniem się powietrza, ale można wymienić w kole samą dętkę. Rozwiązanie to jest bardzo tanie.

Piasta jest to element łączący koło z konstrukcją taczki i zbudowana jest wałka oraz nakrętek. Dodatkowo posiada łożyska, które zapobiegają tarciu.

Na co zwrócić uwagę wybierając koło?

Przy zakupie koła należy, zwróć uwagę na kilka elementów. Najpierw trzeba wybrać średnicę koła, aby pasowało ono do naszej taczki. Większe koło pozwala na przewóz cięższych rzeczy. Następnie szerokie opony sprawdzą się na terenach piaszczystych oraz mokrych, ale w tym przypadku trzeba użyć więcej siły do pchania taczki. Z kolei wąska opona stosowana jest w taczkach do przewozu materiałów na twardym podłożu i ma niskie opory toczenia. Bieżnik opony również ma wpływ na lekkość obsługi taczki. Linie proste na kole zalecane są do codziennego użytku, natomiast na budowie najlepiej używać koła z bieżnikiem we wzorki.

Przedsiębiorstwo Mega Zbigniew Jarguz, Tadeusz Ogórek s.c., które swoją siedzibę ma w Kobiernicach (woj. Śląskie), od kilku lat zajmuje się produkcją różnego rodzaju kół. Najbardziej popularne z nich to koła: metalowo-gumowe, tworzywowo-gumowe, aluminiowo-gumowe, aluminiowo-poliuretanowe, pneumatyczne oraz do dużych obciążeń. Wszystkie oferowane przedmioty są wyprodukowane w Polsce i charakteryzują się wysoką jakością. Zaletą firmy jest możliwość zakupu produktów przez Internet.