Nowoczesne okna PCV są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających inwestorów. Lata doświadczeń wyraźnie wskazują, że jest to rozwiązanie zarówno estetyczne, jak i niezwykle praktyczne. Wybierając okna, które mają zostać zamontowane w domu jednorodzinnym, warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. O których z nich konkretnie mowa i gdzie szukać najlepszych ofert?

Konstrukcja pakietu szybowego – czym jest współczynnik U?

Współcześnie wiele uwagi poświęca się temu, aby zminimalizować straty energii wytworzonej do ogrzania pomieszczeń. Odpowiednio dobrane okna termoizolacyjne de facto rozwiązują ten uciążliwy problem. O tym, czy konkretne okno będzie można uznać za ciepłe, czy też nie, w pierwszej kolejności decyduje konstrukcja pakietu szybowego. Składa się on nie tylko ze szklanych tafli, ale także z ramek dystansowych oraz gazu szlachetnego, którego zadaniem jest zniwelowanie wewnętrznego ruchu konwekcyjnego. Jeżeli chodzi o okna fasadowe PCV, to obecnie zdecydowanie najczęściej wyposażane są one w pakiety trzyszybowe oraz czteroszybowe. Inwestorzy mogą spotkać się również z rozwiązaniami znacznie bardziej zaawansowanymi, aczkolwiek ich cena wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Termika pakietu szybowego określona jest za pomocą współczynnika przenikania ciepła zapisywanego literą U. W katalogach technicznych współczynnik ten występuje pod postacią Uw oraz Ug. O czym konkretnie mówią te symbole? Pierwszy z nich to współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, który najrzetelniej opisuje właściwości termiczne produktu. Im bliższy będzie 0, tym lepiej dla użytkowników. Symbol Ug określa zaś termikę samego pakietu szybowego. Choć wciąż jest to informacja istotna, podczas zakupu nie należy brać pod uwagę tylko jej. Co jeszcze warto wiedzieć?

Okna z nawiewnikiem czy bez?

Nowoczesne okna aluminiowo-tworzywowe produkowane są w wersji z nawiewnikiem oraz bez nawiewnika. I choć problematyka ta nie jest poruszana zbyt często, to zdecydowanie warto poświęcić jej kilka dłuższych chwil. Dlaczego? Otóż dlatego, że w bardzo łatwy sposób uniknąć można późniejszych problemów związanych z gromadzeniem się wilgoci na wewnętrznej stronie okna. „Pocenie się” okien potrafi być więcej niż uciążliwe. Zjawisko to zależy przede wszystkim od rodzaju wentylacji zastosowanej w domu. Jeżeli zdecydujemy się na standardową wentylację grawitacyjną, to okna z nawiewnikiem stają się niezbędne. Przy wentylacji mechanicznej, której funkcjonowanie wymusza ruch powietrza, okna bez nawiewników sprawdzą się lepiej.

W razie wątpliwości co do tego, które okno wybrać, zawsze najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie swoich pomysłów z doświadczonymi specjalistami. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Aluminium s.c., gdzie wszyscy zainteresowani mogą liczyć na atrakcyjne warunki cenowe oraz fachowe doradztwo. Skorzystanie z oferty producentów okien, którzy świadczą również usługi montażu to przede wszystkim możliwość obniżenia kosztów inwestycji. Całość prac zostaje wykonana na podatku VAT wynoszącym 8%.