Prace budowlane związane z remontem obiektów zabytkowych to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność spoczywająca na wykonawcy. Chodzi oczywiście o to, że poza przywróceniu konkretnym elementom konstrukcyjnym pełnej funkcjonalności, pamiętać trzeba również o niezwykle istotnej w tym przypadku estetyce. Czynniki te zyskują na wartości szczególnie wtedy, gdy mowa o płaszczyznach najbardziej wyeksponowanych względem świata takich jak dach. Jakie pokrycie dachowe sprawdzi się zatem najlepiej?

Styl, elegancja, szczelność – dachówka karpiówka

Oczywiście wszelkie decyzje związane z wyborem materiałów budowlanych przeznaczonych na remont zabytku, podejmuje konserwator. Niemniej jednak da się zauważyć pewną tendencję, że jednym z najczęściej wybieranych rodzajów pokryć dachowych w tym właśnie zakresie, jest dachówka karpiówka. Skąd wynika taki stan rzeczy? Przede wszystkim z tego, iż mamy tu do czynienia z dachówką, która w prawie niezmienionej formie produkowana jest od setek lat.

Sam kształt karpiówki słusznie przywołujący skojarzenia z rybią łuską sprawia, że remontowany obiekt zyskuje pod każdym względem. Klasyczny wygląd decyduje również o tym, iż dachówki tego typu idealnie wpisują się w estetyczne wyznaczniki architektoniczne stosowane w dawnych latach. Dach z karpiówki nie wygląda pretensjonalnie i gdyby nie fakt, że nowa dachówka nie nosi śladów zanieczyszczeń, w niektórych przypadkach nie dałoby się odróżnić jej od oryginału. Co jeszcze warto wiedzieć?

Karpiówka – specyfikacja techniczna

Z technicznego punktu widzenia karpiówka należy do rodziny dachówek ceramicznych, a co za tym idzie, materiałów pochodzenia naturalnego. Obecnie produkowana jest w trzech wariantach. Naturalnym (naturalna wypalana glina), angobowanym (z zabezpieczającą warstwą szlachetnego kwarcu) oraz glazurowanym (dodatkowa warstwa szkliwiona zabezpieczająca przed osiadaniem mchów). Wybór konkretnego rodzaju w największej mierze zależy od warunków atmosferycznych charakterystycznych dla danego obszaru. Jeżeli obiekt znajduje się blisko zbiornika wodnego lub terenu zalesionego, najlepiej sprawdzą się angoby oraz glazury. Jeżeli jednak zależy nam na uzyskaniu wyglądu jak najbardziej zbliżonego do oryginału, to warto postawić na dachówki naturalne.

Popularność karpiówki wynika także z tego, że na połaci można układać ją na dwa sposoby. W łuskę oraz w koronkę, z czego na obiektach zabytkowych raczej zetkniemy się z drugą opcją. Podobnie jak inne dachówki, karpiówka układana jest na stelażu wykonanym z łat i kontrłat. Układanie w koronkę wymaga jednak wykorzystania dwukrotnie większej ilości kontrłat ze względów technicznych. Warto również wiedzieć o tym, że karpiówka jest jedną z najmniejszych wymiarowo dachówek, co stanowi oczywiście spory atut. Dzięki temu ułożenie dachówki na wolim oku lub stworzenie tzw. miękkiego kosza nie stanowi większego problemu.

Niemniej jednak samo ułożenie karpiówki wymaga zastosowania ogromnej precyzji. Dlatego w razie zaistnienia takiej konieczności warto skorzystać z usług firm najbardziej doświadczonych takich jak Koma. To właśnie tutaj wszyscy inwestorzy, bez względu na to, czy chodzi o budownictwo przemysłowe, jednorodzinne, czy też remonty zabytków, mogą liczyć na indywidualne podejście oraz bardzo atrakcyjne warunki cenowe. Jeżeli zaś chodzi o samą karpiówkę, to produkowana jest ona w kilkudziesięciu kolorach, co znacząco ułatwia indywidualną aranżację.