Przydomowa studnia, przepompownia ścieków, basen, fontanna, oczko wodne, system nawadniania – te wszystkie obiekty wymagają zastosowania wyspecjalizowanych rozwiązań w postaci pomp. To one odpowiedzialne są za dostarczenie wody do instalacji wodociągowej w budynku, czy też odprowadzania zanieczyszczonych ścieków. Na rynku dostępne są ich różne modele oraz rodzaje, odmienne pod względem przeznaczenia, jak i parametrów technicznych. Jakie pompy oferowane przez firmę Henryk Wiąz Zakład Elektromechaniczny i Chłodniczy sprawdza się w gospodarstwach domowych?

Pompy samossące

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych głównie, jeśli chodzi o nawadnianie ogrodu. Inaczej nazywana jest również powierzchniową, ze względu na to, że nie musi znajdować się w zbiorniku, aby właściwie spełniać swoje zadanie. Urządzenia mają zdolność do samoodpowietrzania, ponieważ przed zassaniem wody poprzez wąż, wypompowuje z niego powietrze. Zaletą tego rodzaju pompy jest przede wszystkim zwarta konstrukcja, pozwalająca na traktowanie jej jako sprzęt mobilny bądź stacjonarny. Nadaje się do pobierania cieczy ze sztucznych bądź naturalnych zbiorników i wykorzystywania jej następnie na przykład do podlewania ogrodu czy też mycia samochodu. Warto jednak pamiętać, że pomimo wielu zalet urządzenia te mają również pewne ograniczenie. Pobierana ciecz bowiem nie może znajdować się na głębokości poniżej 7-8 m pod gruntem.

Urządzenia zatapialne

Są znane również pod nazwą zanurzeniowych, które wyróżniają się tym, że ich silnik znajduje się w szczelnej, wodoodpornej obudowie – umieszcza się je pod lustrem wody. Radzą sobie z pompowaniem cieczy do głębokości nawet 20 m. Między innymi w ofercie firmy Henryk Wiąz Zakład Elektromechaniczny i Chłodniczy, można znaleźć pompy przydatne do odpompowywania wody z podtopionej piwnicy, ale również takich zbiorników jak baseny czy oczka wodne. To również urządzenia dedykowane do przydomowych przepompowni ścieków. Mogą być przystosowane do pracy z wodą czystą oraz brudną. W drugim przypadku bardzo ważny jest ich dobór pod kątem średnicy zanieczyszczeń, tak aby nie doszło do ich zapchania. Takie pompy są bowiem często wyposażone w specjalny rozdrabniacz. Ponadto większość modeli została wyposażona w wyłącznik pływakowy, który automatycznie zatrzymuje działanie urządzenia przy zbyt niskim poziomie wody, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniem przy pracy na sucho.

Pompy głębinowe

To kolejna ważna grupa urządzeń, ponieważ to właśnie je stosuje się do pompowania wody z przydomowych studni głębinowych, służącą do prania, mycia naczyń, kąpieli. Podobnie jak pompy zanurzeniowe pracują pod wodą i są skuteczne przy zwierciadle znajdującym się nawet na głębokości 100 m. Wszystko dzięki systemowi wirników łopatkowych, wytwarzających duże ciśnienie, stąd też są zaliczane do pomp ciśnieniowych. Ich sterowanie odbywa się za pomocą przełączników pływakowych, a działanie umożliwia zainstalowanie odpowiednich zabezpieczeń, chroniących mechanizm przed zmianami napięcia w sieci, przeciążeniami czy też brakiem fazy. Wiele nowoczesnych modeli jest już jednak wyposażana w tego rodzaju elementy na etapie produkcji.

Rozwiązania hydroforowe

To poza wyżej opisanymi pompami głębinowymi najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia. Stąd też poza wykorzystaniem w gospodarstwach domowych, są popularne w zastosowaniu przemysłowym. Mimo swojej rozbudowanej konstrukcji nie zajmują dużej przestrzeni. Również służą do zaopatrywania budynku w wodę użytkową pochodzącą, chociażby ze studni, ale nadadzą się również do nawadniania ogrodów. Ich zalety to przede wszystkim utrzymanie stałego ciśnienia w instalacji wodociągowej oraz możliwość ścisłej kontroli właściwości użytkowych wody. Ponadto pracują w trybie automatycznym i włączają się tylko wtedy, gdy ilość wody w zbiorniku ciśnieniowym jest zbyt mała. To przekłada się na znaczne oszczędności w zakresie zużywanej energii elektrycznej do napędzania urządzenia. Im większy jest wspomniany zbiornik, tym bardziej wzrasta efektywność pompy hydroforowej.

Właściwości pomp

Wybierając urządzenia do zastosowań domowych lub ogrodowych, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Dla optymalnego działania pomp koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich wydajność, czyli to, jaką ilość wody są w stanie przetłoczyć w ciągu godziny. Na przykład do ręcznego mycia naczyń potrzeba ok. 200 l/h, z kolei podlanie ogrodu jednym zraszaczem to pobór rzędu 1800 l/h. Stąd też należy uwzględnić ilość wszystkich urządzeń, które taka pompa będzie musiała obsłużyć w jednym czasie. Równie istotny parametr to ciśnienie, którego wartość jest uzależniona od głębokości poboru wody oraz długości instalacji. Z tymi dwoma czynnikami powiązany jest z kolei ściśle pobór mocy, oznaczający pobór energii elektrycznej. Do zastosowań w gospodarstwie domowym z reguły wystarczające są pompy o mocy kilkuset kW.

Serwis i regeneracja pomp

Oprócz sprzedaży i montażu różnego rodzaju pomp, Henryk Wiąz Zakład Elektromechaniczny i Chłodniczy oferuje również ich fachowe naprawy oraz konserwacje. Usługa zawiera przede wszystkim dokładną ocenę stanu technicznego pompy, a następnie regenerację jej elementów lub wymianę uszczelnienia mechanicznego i wszystkich części, które są nieodwracalnie zużyte. Celem naszej usługi jest zapewnienie maksymalnej niezawodności i trwałości naprawionych pomp. Fachowcy posiadają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w naprawie pomp wszystkich producentów, co pozwala na skuteczne oraz trwałe rozwiązanie każdego problemu związanego z pompami.