Wykończenie mieszkania to jeden z ostatnich etapów prac przed wprowadzeniem się do nowego miejsca. Zakres prac jest dość duży, dlatego, zanim je przeprowadzimy, warto wcześniej wykonać odpowiedni plan. Dzięki niemu nie pogubimy się w tym, co robimy. Podczas wykańczania wnętrz istotne jest zachowanie właściwej kolejności prac. Zatem jak powinny przebiegać prace wykończeniowe w mieszkaniu?

Od czego rozpocząć prace wykończeniowe w mieszkaniu?

Wszelkie zmiany w rozplanowaniu mieszkania powinniśmy przeprowadzić na etapie deweloperskim, aczkolwiek niekiedy decydujemy się na niego po odbiorze mieszkania. Korekty w planie mieszkania mogą obejmować np. zmianę w układzie niektórych pomieszczeń. Jeśli się na nie zdecydujemy, wówczas czeka nas kucie ścian i stawianie nowych przegród. Od tego powinniśmy rozpocząć prace wykończeniowe. Jeżeli nie planujemy zmiany w rozmieszczeniu pomieszczeń, to etap ten można pominąć. Jak zaznacza specjalista od wykańczania wnętrz z firmy Renovationbuilding z Radłowa w województwie opolskim, nie możemy naruszać ścian działowych bez wcześniejszej konsultacji z konstruktorem.

Następnie możemy przejść do prac mokrych. Pierwszą z nich jest układanie płytek ceramicznych. Prace glazurnicze przeprowadza się, jeżeli posadzki są równe. Gdy tak nie jest, wcześniej należy wykonać wylewki samopoziomujące. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni możemy układać płytki. Trzeba jednak pamiętać, że przed ułożeniem płytek w łazience i kuchni, musimy mieć pewność, że wszelkie instalacje przebiegają tak, jak planowaliśmy. Kolejny etap prac wykończeniowych to biały montaż. Polega on na zamontowaniu wszelkich urządzeń sanitarnych, w tym wanny, prysznica, umywalki czy toalety. Warto wspomnieć o tym, by urządzenia sanitarne na stelażach osadzać, zanim weźmiemy się za glazurowanie. Pozostałe sprzęty można montować, gdy płytki są na swoim miejscu.

Prace wykończeniowe związane z podłogami

Kolejna część prac wykończeniowych polega na ułożeniu posadzek drewnianych oraz paneli. Drewniane podłogi wykonuje się na suchym podkładzie, którego wilgotność nie może być większa niż 3%. W trakcie układania posadzek drewnianych i paneli wskazane jest pozostawianie dylatacji przy ścianie. Dzięki temu podłoga będzie mogła swobodnie pracować. Szczelina ta zostanie w późniejszym czasie zamaskowana listwami. Warto zaznaczyć, że na tym etapie możemy również zamontować gotowe schody albo wykończyć schody betonowe.

Gdy podłogi są już zamontowane, czeka nas montaż ościeżnic drzwi oraz cokołów. Czynność tę wykonuje się po ułożeniu paneli, ponieważ drewniana podłoga podnosi podłoże. Dobrą opcją jest zastosowanie ościeżnicy regulowanej. W ten sposób bez większych kłopotów poradzimy sobie z jej osadzeniem. Następny etap to cyklinowanie drewnianych posadzek. Czynność ta ma duży wpływ na właściwości oraz wygląd podłogi.

Pozostałe prace wykończeniowe

Gdy podłoga jest wycyklinowana, odpylona, zaszpachlowana i wypolerowana, można przejść do malowania pomieszczeń. W pierwszej kolejności bierzemy się za sufit, a dopiero potem malujemy ściany. Podczas malowania warto używać farb o rozmaitych właściwościach, np. w łazience i kuchni warto stosować farby odporne na wilgoć, a w pokojach dziecięcych dobrze sprawdzą się farby zmywalne. Po malowaniu następuje lakierowanie posadzek z drewna. Potem czeka nas montaż wykładzin oraz wykończenie strefy komunikacyjnej. Na samym końcu montuje się drzwi wewnętrzne.