Wiele zabytkowych budynków, które są obecnie popularnymi obiektami turystycznymi, przetrwały po dziś dzień dzięki skrupulatnym zabiegom renowacyjnym. Do ich przeprowadzania konieczna jest specjalistyczna wiedza na temat technologii budowlanych stosowanych na przestrzeni wieków. Do najważniejszych zabiegów można zaliczyć między innymi: osuszanie murów, zabezpieczenia przeciwwilgociowe, jak i remonty ścian oraz dachu.

Eliminowanie wilgoci

Wiekowe budynki są najbardziej narażone na zapleśnienie i zagrzybienie ze względu na zwiększoną wilgotność murów. Jedną z podstawowych czynności podczas prac renowacyjnych jest osuszenie ścian od wewnątrz oraz zewnątrz. Ma to niebagatelne znaczenie dla trwałości konstrukcji obiektu, jak również zdrowia osób, które w nim na co dzień przebywają. Szczególnie zimą, kiedy przy niskich temperaturach następuje ich przemarzanie, obniżają się właściwości izolacyjne. Po doprowadzeniu murów do suchości konieczne jest także wykonanie uszczelnień przeciwwodnych, a także zaizolowanie w poziomie oraz pionie. Dla zapobiegania nawrotom nadmiernej wilgoci istotne jest zabezpieczenie fundamentów i piwnicy za pomocą hydroizolacji. W ten sposób nie będą one w przyszłości chłonąć zalegającej w gruncie wody wskutek roztopów.

Oczyszczanie elewacji

Renowacja wierzchniej powłoki ścian od zewnątrz to główne zadanie ekipy, która zajmuje się wykonaniem poszczególnych prac. Wymaga to z pewnością odpowiedniej wiedzy o technologiach budowlanych, jak również doświadczenia w tej dziedzinie. Tego typu zadanie można zlecić na przykład zakładowi remontowo-budowlanemu Renor, znajdującego się na terenie Poznania. Ważne, aby nie została naruszona zabytkowa tkanka obiektu, stąd też stosuje się środki, które jak najmniej w nią ingerują. Prace elewacyjne skupiają się przede wszystkim na jej ciśnieniowym oczyszczeniu z mikroorganizmów, wykwitów oraz nagromadzonej w strukturze soli. Drugi najczęściej wykonywany zabieg w tym zakresie stanowi impregnacja ceglanych murów, jak również wymiana uszkodzonej, pokruszonej zaprawy tynkarskiej.

Remont dachu

To kolejny etap kompleksowej renowacji obiektu zabytkowego. Solidne poszycie dachowe chroni wnętrze budynku przed niszczeniem, chociażby wskutek wody opadowej. To niezwykle istotne, aby przechodziło regularny przegląd i było stosownie impregnowane. Na budynkach tego typu najczęściej znajduje się dachówka ceramiczna. Mimo swojej trwałości jest niestety podatna na korozję biologiczną w postaci porostów. W takiej sytuacji prace remontowe mają na celu wydobycie przede wszystkim dawnego uroku pokrycia. Ważną rolę odgrywa także zabezpieczenie przed próchnieniem drewnianej strzechy, na której osadzone są dachówki. Zazwyczaj środki takie nadają materiałowi właściwości ognioodpornych.