Dystanse pod zbrojenia zwiększają wytrzymałość konstrukcji zbrojenia. Pozwalają również na przyspieszenie prac związanych z budową zbrojeń czy to pionowych, czy to poziomych. Minimalizując kontakt konstrukcji stalowej z szalunkiem, umożliwiają swobodny przepływ betony w każde miejsce konstrukcji. Zobaczmy, jakie są rodzaje dystansów zbrojeniowych?

Dlaczego muszą być stosowane dystanse pod zbrojenie?

Dzięki dystansom do zbrojenia konstrukcje zbrojeniowe są stabilne i dostatecznie przygotowane do zalania ich betonem. Ze względu na fakt czy dotyczą fundamentów, stropów czy też ścian obiektów budowlanych stosuje się różne rodzaje dystansów zbrojeniowych. Dla przykładu, w ławach fundamentowych otulina prętów powinna mieć minimum 500 mm grubości, dzięki temu skutecznie ochronią ławy przed przesiąkaniem w ich głąb wód gruntowych. Dystanse produkowane są z różnych materiałów: tworzywo sztuczne, metal, mieszanki betonowe. Ważne jest jednak, aby pochodziły z pewnego źródła, jak np. firma R-S System zajmująca się dystrybucją prefabrykatów budowlanych. Dzięki temu dystanse pod zbrojenia będą mogły:

  • właściwie przenosić obciążenia,
  • będą odporne na zmianę temperatury (nie będą się odkształcać),
  • będą odporne na ewentualne czynniki niszczące w ich bezpośrednim sąsiedztwie,
  • będą odporne na środki chemiczne, niskie temperatury,
  • będą nienasiąkliwe.

Charakterystyka wybranych rodzajów dystansów zbrojeniowych

Do najpopularniejszych dystansów pod zbrojenia zaliczamy dystanse z tworzyw sztucznych. Dystanse tworzywowe wykonane są głównie z polichlorku winylu (PVC) oraz z polipropylenu (PP). Cechuje je wysoka odporność na obciążenia i działanie niskich temperatur. W przypadku zmian temperatury nie odkształcają się. Dystanse tworzywowe są niezwykle plastyczne, pozwalają się formować w dowolne kształty, jak dajmy na to gwiazdka dystansowa, nadając konstrukcji zbrojeniowej dużą stabilność.

Podkładki betonowe to dystanse wytrzymałe na bardzo duże obciążenia i zmiany temperatur. Dodatkowo są one ognioodporne. Dystanse metalowe z koeli wykonane z drutu zbrojeniowego występują w postaci liniowej lub podczas deskowania. Dla poprawności funkcjonowania muszą być całkowicie zanurzone w betonie. Dystanse zbrojeniowe w zależności od przeznaczenia różnią się kształtem i budową.

Podział dystansów ze względu na przeznaczenie

Dystanse do zbrojeń występują w różnych kształtach, które w zależności od miejsca wykorzystania będą miały różną budowę, jak np.:

  • podkładki punktowe i liniowe: klocki, baryłki, kości, listwy – to dystanse stosowane do zbrojenia poziomego,
  • listwy dystansowe – stosowane do dolnego zbrojenia stropu i fundamentów,
  • podkładki o większej i gładkiej powierzchni – stosowane w przypadku podłoży miękkich,
  • podkładki o kształcie gwiazdki lub kości betonowe – stosowane do zbrojeń pionowych,
  • podkładki pod zbrojenie ciężkie używane do konstrukcji o dużym obciążeniu,
  • dystanse z licznymi wcięciami, otworami, zaciskami zalecane są do betonów architektonicznych.