Podnośnik samochodowy to obowiązkowy element wyposażenia każdego warsztatu samochodowego, a także odpowiedzialnego właściciela auta lub garażu majsterkowicza. Bez niego ciężko byłoby zmienić oponę, czy też sprawdzić, naprawić lub wymienić jakikolwiek element podwozia. Z tego powodu warto wiedzieć jakie rodzaje podnośników są dostępne i na co zwrócić uwagę dobierając model do swoich potrzeb. Z pomocą pracowników firmy Siltax, w dalszej części artykułu przedstawimy pokrótce informacje na ten temat.

Rodzaje podnośników samochodowych

Z uwagi na różne opcje zastosowania urządzenia, jakim jest podnośnik samochodowy, występuje on w wielu modelach, różniących się od siebie wielkością, udźwigiem, sposobem działania i przeznaczeniem. Chcąc zaopatrzyć się w taki sprzęt do wykorzystania na własne potrzeby jako kierowca samochodu osobowego najlepiej skupić się na mniejszych wersjach, które pozwolą na podniesienie auta do wymiany opony.

Specjalista z firmy Siltax produkującej gumowe elementy, wykorzystywane w konstrukcji podnośników podpowiada:

Jednym z najprostszych i najtańszych modeli będzie zdecydowanie lewarek trapezowy, który składa się z czterech ramion, które nadają mu stabilności. Spełni on swoją funkcję w przypadku szybkich i małych napraw. Podnośnik hydrauliczny typu „żaba” jest praktyczną, kompaktową mimo wielkości opcją do wyposażenia garażu. Zwykle wyposażony jest w kółka, które umożliwiają szybkie i łatwe ustawienie go w odpowiednim miejscu przy aucie.

Podnośnik balonowy sprawdzi się tym, którzy wybrali auto terenowe. Można z niego skorzystać na każdym podłożu, dzięki temu, że działa na zasadzie torby, która wypełnia się spalinami. Jednokolumnowe podnośniki samochodowe występują zarówno w wersji do użytku stacjonarnego, jak i przewoźnej i można wykorzystywać je w pracach wewnętrznych oraz zewnętrznych.

W profesjonalnych warsztatach nie może zabraknąć podnośnika samochodowego, który umożliwia wykonanie wielu prac. Popularnym modelem wybieranym przez fachowców są stosunkowo tanie podnośniki punktowe, które wyróżniają się kompaktową budową i mobilnością. Bardziej zaawansowaną wersją jest podnośnik płytowy, dzięki któremu auto podnoszone jest za podwozie, dzięki czemu nie ma żadnego punktu styczności z podłożem, co umożliwia, chociażby swobodny dostęp do wszystkich jego elementów. Podnośniki kolumnowe zbudowane są z dwóch kolumn, pomiędzy którymi działają mechanizmy podnoszące, można znaleźć kilka rodzajów tych urządzeń.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podnośnika samochodowego?

Zakup podnośnika samochodowego warto dobrze przemyśleć, jeśli rozważa się zakup droższego i lepszego sprzętu. Ze względu na zastosowanie tego sprzętu do napraw ciężkich maszyn, jakimi są samochody, warto wziąć pod uwagę każdy szczegół, który zapewni nas o bezpieczeństwie i ich wydajności.

W kwestii bezpieczeństwa i komfortu użytkowania wyjątkowo istotna będzie solidna konstrukcja i stabilność, którą zapewniają odpowiednio dobrane i wysokie jakościowo podzespoły, takie jak podkładki gumowe do podnośników, czy też gumowe klocki.

Podstawą jest oczywiście maksymalne obciążenie, jakie może udźwignąć podnośnik. W tym przypadku warto dostosować je do własnego samochodu lub przewidywanej wagi tych, które będzie się naprawiać. Podobnie sprawa wygląda w przypadku maksymalnej wysokości, na którą podnośnik może unieść auto, tą należy dobrać do tego, jakie prace zamierza się wykonywać.