Tynk to warstwa stwardniałej masy. Jego głównym zadaniem jest ochrona powierzchni ścian i sufitów oraz innych elementów architektonicznych, które znajdują się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Tynki mogą także pełnić rolę dekoracyjną. Coraz częściej stosuje się je w nowoczesnych wnętrzach zamiast tapety czy tradycyjnego malowania ścian. Jakie rodzaje tynków wewnętrznych stosowane są przez specjalistów?

Tynki cementowo-wapienne

Tynki cementowo- wapienne znowu wracają do łask. Ze względu na ilość użytego spoiwa można podzielić je na cementowo wapienne i wapienno-cementowe. Tynki cementowo-wapienne są trwalsze, szybciej się wiążą i można je nakładać cieńszą warstwą. Z kolei tynki wapienno-cementowe cechują się większą porowatością oraz dłuższym czasem wiązania. Są także słabsze oraz wymagają nałożenia grubszą warstwą. Obydwu rodzajów wymienionych tynków można używać we wszystkich typach pomieszczeń.

Tynki wapienne

Głównym składnikiem tynków wapiennych jest wapno hydratyzowane. W gotowych mieszankach znajdziemy także kruszywo mineralne i barwniki. Tynki wapienne potrzebują czasu, by związać się w prawidłowy sposób, dlatego też nie trzeba spieszyć się z ich nakładaniem. Cechuje je mniejsza odporność niż tynki cementowo-wapienne, za to z powodzeniem można jest stosować na stare tynki, znajdujące się na ścianach. Tynki wapienne doskonale przepuszczają parę wodną, co ułatwia regulację wilgotności w pomieszczeniach. Często stosuje się je jako podłoże pod farby mineralne. Dużą zaletą zaprawy wapiennej jest też to, że łatwo się urabia i można ją wykorzystać w zasadzie na dowolnej powierzchni, która jest czysta i się nie kruszy. W grę wchodzą cegły, pustaki i beton.

Tynki gipsowe

Jak informuje specjalista z firmy Bud Dom, która specjalizuje się w kładzeniu tynków- gips wiąże się bardzo szybko, dlatego też do jego nakładania wykorzystuje się agregat. Tynki tego rodzaju należy rozprowadzać z dużą starannością i dobrze je zatrzeć. Wszelkie błędy w tynkowaniu mogą skończyć się skuwaniem materiału ze ścian. Tynki gipsowe polecane są raczej do suchych pomieszczeń.

Tynki gliniane

Tynków glinianych nie stosuje się powszechnie. Zazwyczaj używa się ich w pomieszczeniach relaksacyjnych lub takich, którym chcemy nadać niepowtarzalnego charakteru. Czas wiązania się gliny nie jest określony, ponieważ jest to materiał niezwykle plastyczny. Nawet po całkowitym wyschnięciu może zmienić swoją formę, gdy tylko będzie miał kontakt z wodą. Unowocześnione tynki gliniane można nakładać także maszynowo, co znacznie skraca czas pracy.