Planowanie nabycia lub przebudowy budynku może wymagać ekspertyzy budowlanej. Jest to typ opracowania technicznego, pozwalający na ocenę stanu konkretnej nieruchomości i sformułowanie wniosków, które dotyczą związanego z nim działania w przyszłości. Ekspertyza budowlana to opinia wystawiana na bazie dokumentacji projektowej. Zawiera również głęboką analizę i szereg obliczeń pozwalających na zbadanie trwałości określonych elementów konstrukcyjnych.

Jak wygląda proces sporządzania ekspertyzy budowlanej?

Sporządzenie ekspertyzy budowlanej jest skomplikowane i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności. Do pierwszego etapu prac zaliczamy ogólne oględziny budynku przez profesjonalistę i obserwacja stanu technicznego obiektu. Kolejnym krokiem jest dokonanie pomiarów i obliczeń mających na celu wyznaczenie wytrzymałości i nośności konstrukcji. Które etapy przygotowania ekspertyzy budowlanej uważa się za najważniejsze?

  • Wnioski na temat prawidłowości wykonania i obciążenia dachu, stropów, ścian, fundamentów oraz pozostałych elementów konstrukcji budynku;

  • Sformułowanie wniosków i zaleceń dotyczących dalszych działań, np. remontu czy przebudowy obiektu.

  • Przegląd usterek, np. rys czy pęknięć ścian;

  • Opracowanie dokumentacji rysunkowej i fotograficznej badanych elementów;

  • Analiza stanu instalacji technicznych.

Ostateczna analiza obiektu pozwala na podjęcie przez inwestora decyzji dotyczącej nabycia bądź modernizacji budynku albo zmiany metody jego użytkowania.

Dlaczego ekspertyza budowlana jest bardzo ważna?

Ekspertyza budowlana jest jednym z najważniejszych ogniw branży budowlanej. Polskie prawo wymaga okresowych badań stanu technicznego budynku – ich zadaniem jest gruntowna ocena stanu technicznego budynku, a wykonać ją mogą tylko specjaliści, których można znaleźć w firmie Spdp Budownictwo Damian Płokita, z siedzibą we Wrocławiu. Taka analiza pomaga wcześnie wykryć wszelkie usterki, które w innym razie mogą zostać niezauważone i w pewnym momencie stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ekspertyza budowlana szczególnie przydaje się w momencie nabycia domu, z uwagi na występowanie ewentualnych, niepożądanych  wad w konstrukcji oraz na związane z nimi koszty. Warto więc poprosić profesjonalistę o zaopiniowanie stanu technicznego.

Czasami pojawia się konieczność zrealizowania ekspertyzy budowlanej w celu uzyskania pozwolenia na kolejne prace budowlane. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy zostaje naruszona konstrukcja nośna budynku, widać pęknięcia ścian oraz zarysowania i ugięcia.

To oczywiste, że rzetelność wykonania ekspertyzy budowlanej to pierwszorzędna sprawa, ponieważ badania muszą zapewnić bezpieczeństwo oraz znaleźć wszelkie nieścisłości. Ekspertyzy budowlane wykonuje się w oparciu o reguły warsztatowe i stanowią one ocenę przyczynowo-skutkową, a także ostatecznie decydują o potrzebie wykonania prac remontowych, stanowią szczegółowy opis, który jest podkładką do określenia realnych kosztów.