Inteligentny Dom (Smart Home) jest to nic innego jak integracja rozmaitych instalacji czy urządzeń w jeden system. W budowanych dziś domach pojawia się wiele nowoczesnych urządzeń i instalacji: system alarmowy, HVAC, rozbudowane oświetlenie, żaluzje lub rolety, nawet tzw. Inteligentny sprzęt AGD i RTV. Zarządzanie w tradycyjnym systemie wymaga szerokiej gamy pilotów, przełączników, przycisków, dopasowanych czujników itd. W inteligentnym domu, wszystkie (lub niemal wszystkie) urządzenia i instalacje łączą się w jedną sieć. Programowane sprzęty wymieniają między sobą informacje i odpowiednio reagują na wcześniej ustalone wzorce bez udziału człowieka. System inteligentnego domu łączy w całość wszystkie wymagane przez użytkownika funkcje oraz łączy ze sobą działanie urządzeń elektronicznych i maksymalnie wykorzystuje ich możliwości. Za jednym naciśnięciem przycisku system dostosuje ogrzewanie, wentylację, system bezpieczeństwa czy oświetlenie, ułatwiając życie domownikom. Sterowanie odbywa się w dowolnym miejscu na panelu sterującym czy smartfonie.

Poznaj, jakie dokładnie korzyści niesie inwestycja w inteligentny dom. Poznaj ofertę firmy Seweryna Szewczyka.

Komfort i wygoda

To możliwość zarządzania różnymi częściami wyposażenia domu na kilka sposobów. Różne systemy (oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację, itp.) można regulować naciśnięciem jednego przycisku lub automatycznie, zgodnie z ustawionymi parametrami. Inteligentny dom zapewnia między innymi możliwość programowania scen np. świetlnych, można zaprogramować swoje ulubione ustawienia świateł pod romantyczną kolację lub oglądanie kina domowego. Smart home to także możliwość automatycznego opuszczania wszystkich rolet i wyłączenie wszystkich świateł po wyjściu z domu. Zamiast włączników używa się czujki true presence (prawdziwej obecności), która wykrywa obecność na podstawie mikro ruchów klatki piersiowej. Decydując się na tego typu instalację, zdecydowanie warto zaufać profesjonalistom, którzy zapewnią komfortowe i dopasowane do naszych potrzeb rozwiązania.

Oszczędność i bezpieczeństwo

Zintegrowane urządzenia do pomiaru i regulacji energii nie tylko zbierają, ale także analizują dane, ułatwiając tym samym oszczędzanie pieniędzy. Ponadto optymalnie wykorzystany sprzęt służy znacznie dłużej.  

Automatyka z dołączoną czujką pogodową podczas nieobecności w domu, gdy jest duże nasłonecznienie może opuścić rolety/żaluzje zamiast włączać klimatyzację aby dom się nadmiernie nie nagrzewał. Lub odwrotnie gdy zostawimy je opuszczone a czujka wykryje słońce np. zimą może podnieść rolety/żaluzje, zamiast włączać ogrzewanie. Do wyboru istnieje wiele scenariuszy, które sterują poszczególnymi urządzeniami. Dzięki temu taki system optymalnie spełnia indywidualne potrzeby użytkowników.

System bezpieczeństwa podłączony do inteligentnego domu zapewnia więcej możliwości. Wykrywa zagrożenia (np. pożar, włamanie) i automatycznie informuje właścicieli domu oraz służby specjalne. Ponadto system zadba o to, aby po Twoim wyjściu żadne urządzenia nie były włączone a brama była zamknięta. Zadaniem systemu jest dbanie zarówno o bezpieczeństwo domowników, jak i samego budynku.

Bezpieczeństwo zapewniają m.in. funkcje, takie jak:

  • symulacja obecności, która odstrasza włamywaczy,

  • integracja działań po zarejestrowaniu awarii – zamknięcie zaworu wody, gazu itp.

  • automatyczne zamykanie okien dachowych w czasie deszczu,

  • opuszczenie rolet lub przyciemnienie okien oraz zapalenie oświetlenia zewnętrznego (wieczór/noc), gdy system wykryje intruza.

Firma Seweryna Szewczyka z Jeleniej Góry zajmuje się projektowaniem, montażem oraz integracją instalacji inteligentnego domu w standardzie KNX. Priorytetem działalności jest wysoka jakość i profesjonalizm, co potwierdziło już wielu klientów. Elastyczna oferta przedsiębiorstwa umożliwia dostosowanie nowoczesnych rozwiązań do potrzeb inwestorów. Specjaliści mają doświadczenie w montażu systemów, dzięki którym codzienne funkcjonowanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Fachowcy zadbają o instalację Smart Home, dzięki której można sterować światłem czy roletami, ale także zdalnie zarządzać budynkiem, alarmem i monitoringiem z każdego miejsca na świecie.

Dlaczego inteligentny dom w systemie KNX?

Inteligentny dom tworzony jest na minimum 20 najbliższych lat a nawet na całe życie. Z nadzieją, że będzie działał niezawodnie przez cały czas i będzie można go uzupełnić o nowe funkcje (gdyż w ciągu 20 lat technologie i możliwości się zmieniają), które mogą wdrożyć profesjonaliści. Przy typach systemu „zrób to sam” instalacje bywają zawodne, ale również niekompatybilne i mają dużo mniej opcji, a do instalacji i programowania nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza. Przy zaledwie podstawowej wiedzy podczas integracji takiego systemu pojawi się problem rozbudowy systemu w przyszłości. Ponieważ nie wchodzimy na wyższe stopnie zaawansowania, wiąże się to z dużymi ograniczeniami. Spośród wielu mocnych stron, które posiada KNX, dwie najbardziej wizjonerskie:

  • zapewnienie niezawodnej, solidnej i bezproblemowej interoperacyjności między produktami różnych producentów (ponad 500 światowych firm produkuje standardowe urządzenia KNX, w związku z tym jest w czym wybierać);

  • kompatybilność wsteczna między systemami - nowe urządzenia, które mimo zmiany funkcjonalności bezproblemowo współpracują z całym otoczeniem wcześniejszej wersji systemu i jej wszystkimi komponentami.

KNX został stworzony ponad 30 lat temu, aby ułatwiać integrację różnorodnych aplikacji różnych dostawców technologii inteligentnego domu i budynku w jeden wspólny projekt.