Stawiając dom jednorodzinny na działce, nie zawsze mamy możliwość przyłączenia go do wodociągu. Rozwiązaniem problemu dotyczącego doprowadzenia wody do obiektu budowlanego może być wykopanie studni. Gdy zależy nam na stałym zaopatrywaniu gospodarstwa domowego w wodę, która będzie zdatna do spożycia, powinniśmy zdecydować się na wywiercenie studni głębinowej. Wiercenie studni może odbywać się różnymi metodami. Jakie one są i czym się wyróżniają?

Wiercenie studni głębinowej metodą udarowo-obrotową

Pierwszym sposobem wiercenia studni głębinowej jest metoda udarowo-obrotowa. By możliwe było przeprowadzenie tego typu prac, niezbędna jest praca dwóch maszyn wiertniczych w jednym czasie. Mowa tu o wiertnicy hydraulicznej oraz udarowych młotach wiertniczych. Ten sposób wiercenia studni to jedyny wariant np. na terenach o skalnym podłożu. Dzięki młotom wiertniczym hydrauliczna wiertnica wykonuje zarówno obroty, jak i uderzenia, w wyniku czego skała jest rozkruszana i możliwe jest stopniowe zagłębianie się w ziemię.

W tej metodzie zwierciny wydobywane są z zagłębienia z opóźnieniem, ponieważ ich wydobycie wiąże się z koniecznością przerwania prac wiertniczych. Poza wspomnianymi wcześniej urządzeniami wiercenie studni metodą udarowo-obrotową wymaga zastosowania sprężarki. Jej zadaniem jest płukanie wierconego otworu. Ta metoda tworzenia studni głębinowej jest dość droga, aczkolwiek w niektórych sytuacjach niemożliwe jest zastosowanie innego sposobu.

Na czym polega wiercenie studni metodą płuczkową?

Studnie głębinowe wierci się również innym sposobem. Tym jest metoda płuczkowa. Jej wykonanie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, jednakże działa on inaczej niż we wcześniej opisanej metodzie. Jak informuje specjalista od wiercenia studni głębinowych z firmy Marek Sitarz Studnie Wiercone z Dąbrówki-Stanów w województwie mazowieckim, metoda płuczkowa różni od się udarowo-obrotowej tym, że zwierciny wydobywane są z otworu w tym samym czasie, w którym wykonuje się odwiert. To oznacza, że nie ma konieczności wstrzymywania prac wiertniczych na czas wydobycia zwiercin.

Do wiercenia studni głębinowej tym sposobem niezbędne są płuczki wiertnicze, np. wodne lub wietrzne. W trakcie wiercenia studni płuczka umożliwia wtłaczanie wody pod wysokim ciśnieniem do odwiertu. W tym przypadku woda schładza wiertło oraz wypłukuje zwierciny, dzięki czemu urobek nie osadza się na dnie wykopu. Poza tym czas wiercenia studni jest krótszy.

Wiercenie studni głębinowej – jaką metodę wybrać?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wiercenie studni głębinowej, powinniśmy wybrać sposób jej wykonania. Pomocne mogą okazać się badania geologiczne. Dzięki nim dowiemy się, jakie rodzaje warstw wodonośnych znajdują się w danym miejscu. Takie badania pozwolą też oszacować, jak głęboko znajduje się woda wgłębna. Warto jednak pamiętać o tym, że wybór metody czasem zależy od rodzaju podłoża. Jak zostało wspomniane wcześniej, wiercenie studni na podłożu skalistym możliwe jest wyłącznie metodą udarowo-obrotową.