Na stalowych konstrukcjach, w których otoczeniu pojawia się woda wraz z elektrolitami może pojawiać się rdza, będąca efektem korozji elektrochemicznej. Pod wpływem tego działania stal zaczyna tracić swoje parametry techniczne, co może powodować uszkodzenie konstrukcji. Oznacza to zagrożenie dla użytkowników danego obiektu. W tym celu wszelkie stalowe konstrukcje, jak np. hale, mosty i inne obiekty budowlane zabezpiecza się przed działaniem korozji.

Metody antykorozyjnych zabezpieczeń stalowych konstrukcji i elementów

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na zabezpieczenie konstrukcji stalowych przed rdzą jest zastosowanie powłok ochronnych. Wyróżnia się dwie podstawowe metody zabezpieczające, którymi są:

  • cynkowanie ogniowe,
  • malowanie antykorozyjne.

Zarówno jedna, jak i druga metoda ma na celu powstrzymanie pojawiania się korozji na stali, dzięki czemu żywotność obiektów z tego surowca jest dłuższa.

Cynkowanie ogniowe uznaje się za uniwersalny i trwały sposób zabezpieczenia obiektów stalowych przed rdzą. Dodatkowo proces ten poprawia odporność stali na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Cynkowanie ogniowe polega na pokryciu stalowych elementów obiektu budowlanego warstwą cynku. Proces odbywa się poprzez zanurzenie stali w ciekłym cynku. Efektem tego działania jest powstanie szczelnej powłoki, stanowiącej barierę między elementem stalowym a otoczeniem. Cynkowanie wykorzystywane jest do zabezpieczeń konstrukcji narażonych na działanie opadów deszczu, czy też wiatru.

Natomiast malowanie antykorozyjne polega na zabezpieczeniu stalowych konstrukcji poprzez pokrycie elementów warstwą farby o określonych właściwościach. Na rynku znajduje się wiele farb, które mogą być wykorzystane jako powłoki antykorozyjne. Aczkolwiek wybór wcale nie jest taki prosty, ponieważ należy wiedzieć, w jakim środowisku będzie eksploatowana konstrukcja ze stali. Ma to główny wpływ na wybór farby. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów od antykorozyjnych zabezpieczeń konstrukcji stalowych z firmy Anton. Oprócz wyboru odpowiedniej farby wpływ na ochronę przed rdzą ma również sposób jej nakładania.

Która metoda antykorozyjna jest lepsza?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która z wymienionych metod zabezpieczenia konstrukcji stalowych jest lepsza. Przewagą malowania antykorozyjnego jest z pewnością to, że można ją zastosować niezależnie od wielkości i kształtu elementu. W przypadku cynkowania ogniowego nie wszystkie stalowe konstrukcje mogą być zabezpieczone. Wpływ na wybór którejś z metod ma także to, w jakich warunkach będzie potem znajdować się dany obiekt. Jeśli konstrukcja będzie narażona na działanie kwasów lub zasad, lepszym wyborem będzie zabezpieczenie jej poprzez malowanie.

Ważny wpływ na wybór sposobu ma również czas eksploatacji konstrukcji i możliwość jej naprawy. Powłoki cynkowe nakłada się w wannie, co sprawia, że elementy należy przetransportować w odpowiednie miejsce. Z kolei malowanie antykorozyjne może odbyć się na miejscu. W niektórych przypadkach, jeżeli zależy nam na uzyskaniu bardzo dużej trwałości, a konstrukcja będzie eksploatowana w trudnych warunkach, wówczas możliwe jest połączenie obu metod.