Praktycznie w każdym mieszkaniu znajduje się lodówka i zamrażarka. W końcu są to urządzenia, w których musimy przechowywać żywność, aby była jak najdłużej świeża. Czasem jednak ulegają one awariom. Nierzadko powstają one z powodu częstej eksploatacji – są to sprzęty, które działają non stop, zatem nikogo nie powinno dziwić, że się psują. Całe szczęście większość usterek jest łatwa w usunięciu. Co warto wiedzieć o awariach sprzętu AGD? Sprawdź to!

Najczęstsze usterki lodówki – co do nich zaliczamy?

Jednym z problemów, który może się pojawić, jest niedziałająca lodówka. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy upewnić się, że wtyczka właściwie znajduje się w gniazdku, kabel nie jest uszkodzony, natomiast termostat znajduje się na większej pozycji niż 0. Zazwyczaj wystarczy to sprawdzić, aby lodówka znów działała. Inną usterką może być zbyt słabe lub mocne chłodzenie, które może być spowodowane m.in. niewłaściwym miejscem ustawienia lodówki lub też niedomkniętymi drzwiami.

Często występującą awarią jest też ciągła praca urządzenia. Aby rozwiązać ten problem, to najczęściej wystarczy przestawić pokrętło na niższą pozycję. Niektórzy zmagają się też z bulgoczącą lodówką. Tutaj trzeba podkreślić, że jest to zupełnie normalne, lecz czasem, gdy te dźwięki są faktycznie dziwne, to najprawdopodobniej oznacza to jakąś nieprawidłowość i najlepiej skontaktować się ze sprawdzonym serwisem urządzeń chłodniczych takim jak np. Cold-Center.

Dlaczego lodówki się psują?

Wszystkie sprzęty AGD ulegają różnym usterkom i jest to zupełnie normalne, lecz z czego wynikają awarie lodówek? Ich najczęstszą przyczyną jest niewłaściwe ustawienie. Wśród innych przyczyn należy też wymienić stałą pracę. Dlatego też kupując lodówkę, trzeba już na początku zastanowić się, gdzie ją postawimy. Idealne miejsce powinno mieć koniecznie proste podłoże oraz znajdować się w odpowiedniej odległości od mebli kuchennych i ściany. Lodówka nie powinna także stać w pobliżu okna, czy chociażby piekarnika.

Niemniej ważne jest to, jak korzystamy z lodówki. Choć mogłoby się to wydawać banalnie proste, to jednak wiele z nas popełnia podstawowe błędy, które notorycznie powtarzane skutkują tym, że urządzenie zaczyna się psuć. Mianowicie chodzi tutaj o zostawianie otwartych drzwi – np. podczas rozpakowywania zakupów. Starsze modele lodówek niestety nie posiadają sygnału dźwiękowego, który informuje o tym, że należy zamknąć drzwi. Z tego też powodu, kupując sprzęt, warto postawić na nowszy model.