Wydaje i przede wszystkim sprawne funkcjonowanie instalacji kanalizacyjnej jest niezwykle istotne z wielu względów. Najczęściej można przekonać się jednak o tym dopiero wtedy, kiedy dochodzi do poważnej awarii. Problemem, z którym fachowcy mierzą się zdecydowanie najczęściej, jest oczywiście niedrożność systemu. Skąd zatem biorą się tego typu usterki i jak sobie z nimi poradzić?

Niedrożna kanalizacja – przyczyny


Z pewnością warto zacząć od tego, iż niedrożność instalacji kanalizacyjnej niezwykle rzadko wynika z błędów popełnionych na etapie montażu poszczególnych elementów lub z powodu zastosowania materiałów charakteryzujących się zbyt niską jakością. Znacznie częściej do powstania kłopotliwej sytuacji przyczyniają się sami użytkownicy. W jaki sposób? Po pierwsze, nie należy wychodzić z założenia, iż kanalizacja jest instalacją całkowicie bezobsługową. Raz na kilka lat istnieje konieczność przeprowadzenia profesjonalnych prac serwisowych.

W przeciwnym razie w świetle rur mogą zacząć się gromadzić różnego rodzaju nieczystości, które z czasem spowodują całkowite zamknięcie średnicy. Za kolejną z bardzo częstych przyczyn niedrożności kanalizacji uznaje się – zazwyczaj przypadkowe – umieszczenie w toalecie przedmiotu o wielkości tożsamej lub zbliżonej do światła rury. Są to m.in. kostki zapachowe, wilgotne chusteczki w dużych ilościach oraz – co nie wyda się tak oczywiste – tłuszcz pochodzący z wyrzucanych potraw. Pojawia się zatem kluczowe pytanie dotyczące tego, w jaki sposób poradzić sobie z problemem?

Udrażnianie kanalizacji – samodzielnie czy z pomocą fachowców?


Oczywiście pewnym jego rozwiązaniem jest wykorzystanie środków chemicznych, które dostępne są w prawie każdym sklepie wielkopowierzchniowym. Osoby chcące poradzić sobie z sytuacją samodzielnie, powinny jednak zdawać sobie z 2 istotnych kwestii. Jakich? Zastosowanie tego typu produktów nie zawsze stanowi gwarancję pomyślnego udrożnienia rur. Po drugie zaś, za wszelką cenę należy unikać środków w postaci proszków. Niejednokrotnie zdarzało się już, iż jego zbyt duża ilość – zamiast pomóc – sprawiała jeszcze większe kłopoty. Jeżeli nie zostaną zachowane odpowiednie proporcje, proszek po prostu skamienieje i stworzy strukturę zbliżoną do betonu.

Dlatego też za najlepszą możliwą do podjęcia decyzję uznaje się skorzystanie z oferty usługowej przygotowanej przez wyspecjalizowane firmy takie jak Hydro Seb. Fachowcy przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzęt stosują 3 podstawowe techniki udrażniania. Pierwszą z nich jest metoda ciśnieniowa, która polega na usunięciu zatoru przy pomocy wysokiego ciśnienia. Stosuje się ją głównie wtedy, gdy istnieje możliwość wykonania usługi na zewnątrz budynku tzn. od studzienki, rewizji, bądź szamba. Druga opcja, zakładająca zastosowanie urządzeń elektrycznych, polega na usunięciu zatoru przy pomocy spiral. Są to specjalnie wzmacnianie sprężyny, które wprowadza się do rur kanalizacyjnych, a następnie odpowiednie urządzenie obraca je z określoną siłą. Ostatnim z dostępnych rozwiązań jest metoda mechaniczna, która polega na usunięciu zatoru przy pomocy pompki ssąco-tłoczącej.