Rozwód to zakończenie małżeństwa przez orzeczenie sądu. W ostatnich latach liczba rozwodów w Polsce wzrosła, co może być wynikiem zmiany społecznej mentalności oraz większej świadomości prawnej. Razem z pracownikiem Kancelarii Adwokackiej Bartosza Piecha przyjrzymy się bliżej przyczynom rozwodów, procedurze rozwodowej oraz skutkom zakończenia małżeństwa.

Przyczyny rozwodów

W Polsce najczęściej podawanymi przyczynami rozwodów są nieporozumienia i konflikty między małżonkami, niewierność, różnice charakterów, alkoholizm oraz brak wspólnych zainteresowań i celów życiowych. Z badań wynika, że jednym z głównych czynników wpływających na stabilność małżeństwa jest jakość komunikacji między partnerami. W przypadku braku wzajemnego zrozumienia i wsparcia, małżeństwo staje się niewydolne emocjonalnie, co prowadzi do jego rozpadu.

Procedura rozwodowa

W Polsce rozwód można uzyskać wyłącznie przez orzeczenie sądu. Proces rozpoczyna się od wniosku o rozwód, który może złożyć jeden z małżonków lub oboje wspólnie. Wniosek taki należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania małżonków. W przypadku gdy małżonkowie mają dzieci, konieczne jest również przedstawienie planu opieki nad nimi po rozwodzie.

Sąd rozpatruje sprawę na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz zebranych dowodów. Istotnym elementem procesu jest ustalenie winy za rozpad małżeństwa. Jeśli sąd uzna, że winę za rozpad małżeństwa ponosi jeden z małżonków, może orzec rozwód z winy tego małżonka. W sytuacji, gdy obaj małżonkowie ponoszą winę za rozpad małżeństwa, sąd może orzec rozwód z ich wzajemnej winy. W praktyce jednak coraz częściej sądy orzekają rozwody bez stwierdzania winy, jeśli jest to uzasadnione ze względu na dobro wspólnych dzieci lub innych okoliczności.

Skutki rozwodu

Rozwód wiąże się z szeregiem skutków prawnych. Po pierwsze, dochodzi do rozwiązania wspólności majątkowej między małżonkami. W przypadku braku umowy majątkowej, majątek zgromadzony w trakcie trwania małżeństwa dzielony jest pomiędzy małżonków na zasadzie równości (po połowie). Jeśli jednak sąd uzna, że jeden z małżonków przyczynił się do rozpadu małżeństwa w sposób rażący, może orzec inną proporcję podziału majątku.

Poza podziałem majątku, rozwód wiąże się również z koniecznością uregulowania kwestii dotyczących dzieci. Sąd ustala, który z rodziców będzie sprawował władzę rodzicielską oraz zasady kontaktów z dziećmi dla drugiego rodzica. W przypadku gdy rodzice nie porozumieją się co do opieki nad dziećmi, sąd może orzec opiekę naprzemienną lub przyznać jednemu z rodziców wyłączne prawo do opieki. W kwestii ustalenia opieki nad dziećmi warto zasięgnąć pomocy adwokata, takiego jak Kancelaria Adwokacka Bartosza Piecha.

Rozwód może również wpłynąć na sytuację mieszkaniową małżonków. Jeśli małżeństwo posiadało wspólne mieszkanie, sąd może orzec o jego przyznaniu jednemu z małżonków, biorąc pod uwagę ich potrzeby mieszkaniowe oraz interesy wspólnych dzieci.