Blachodachówka to jeden z najczęściej wybieranych materiałów służących jako pokrycie dachowe. Przede wszystkim dlatego, że jest ona tańsza w porównaniu do innych materiałów, łatwo się ją montuje, a do tego daje zadowalające efekty. Warto również wspomnieć o tym, że producenci i sprzedawcy oferują szeroką gamę tych produktów. Zatem jakie są najpopularniejsze rodzaje blachodachówek?

Pokrycia dachowe z blachy – jakie materiały można wykorzystać?

Jedną z najpopularniejszych blachodachówek jest blacha falista, która kształtem przypomina klasyczne ceramiczne dachówki. Jej wymiary najczęściej utrzymują się w granicy od 30 do 45 cm, jeśli chodzi o wysokość, zaś długość zwykle mieści się w przedziale 35 – 40 cm. Kolejnym ciekawym typem tego pokrycia dachowego są blachodachówki płaskie, które można znaleźć na dachach coraz nowocześniejszych obiektów budowlanych. Należy jednak zaznaczyć, że nie nadaje się ona do zamontowania na każdym dachu. Warunkiem koniecznym jest to, aby minimalny kąt nachylenia dachu wynosił 9 stopni. Tylko wtedy możliwy jest montaż blachodachówki płaskiej.

Kolejnym typem jest pokrycie dachowe z blachy trapezowej. Blachodachówki trapezowe, które dostępne są w ofercie firmy Dach-Projekt z Wolbromia w województwie małopolskim, charakteryzują się tym, że ich profil przetłoczenia przypomina trapez. Takie pokrycie dachowe rzadko jest montowane na jednorodzinnych domach, aczkolwiek nie jest to niemożliwe. Wyróżnia się modele w wersji ocynkowanej lub z powłoką poliestrową albo alucynkową. Powłoki te zabezpieczają blachę przed działaniem szkodliwych czynników. Rodzajem dachówki z blachy, która znów staje się coraz popularniejsza, jest blachodachówka na rąbek. Znajdziemy ją przede wszystkim w nowoczesnych obiektach budowlanych. Ostatnim typem najpopularniejszych blachodachówek jest pokrycie z blachy typu karpiówka. To najdroższy typ pokrycia dachowego, aczkolwiek przemawia za nim estetyczny wygląd. Karpiówka wyróżnia się tym, że posiada rowek kapilarny, dzięki któremu podczas prac montażowych nie powstają żadne szczeliny między arkuszami blachy.

Na jakie parametry blachodachówek zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Kupując blachę dachową, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów tego pokrycia. Jednym z najważniejszych aspektów jest trwałość blachy. Zgodnie z normą PN-EN 14782 i normą PN-EN 508-1, grubość blachodachówki powinna wynosić minimum 0,5 mm. Kolejnymi kryteriami wartymi naszej uwagi są grubość rdzenia oraz zastosowanie powłoki. Najczęściej blachy dachowe są wykonane ze stali, a ich powierzchnia jest cynkowana. Warto mieć na uwadze to, że powlekane blachy uznawane są za trwalsze w porównaniu do blach ocynkowanych i pokrytych alucynkiem. Powłoka blachy powinna być zrobiona z poliestrów, PVDF, puralu lub plastizolu, a do najodporniejszych powłok zaliczane są ta druga i trzecia ze wspomnianych. Teraz udając się po blachodachówki, wiemy, jakie są ich rodzaje, a także, co jest ważne podczas ich zakupu.