Piasek budowlany wykorzystywany jest nie tylko do tworzenia i wiązania materiałów budowlanych, takich jak beton i cement, ale także do wytwarzania wyrabianych z nich prefabrykatów. Jedną z jego odmian jest także piasek zasypowy stosowany do wyrównywania terenu oraz obsypywania fundamentów. Podstawowe parametry brane pod uwagę przy wykorzystaniu piasku budowlanego do określonych zastosowań to jego wielkość oraz czystość.

Piasek budowlany płukany i zasypowy

Kopalnie piasku zajmują się dostarczaniem surowca na użytek wielu różnych branż, najczęściej jednak jest on przeznaczony do działalności związanej z budownictwem. W tym sektorze doskonale sprawdza się piasek płukany oraz piasek zasypowy, natomiast w branży przemysłowej – piasek formierski.

Piasek budowlany wykorzystywany jest przez firmy budowlane do niwelacji terenu i tworzenia nasypów, a także do produkcji betonu, cementu i tynków. Stabilizuje się nim także układane nawierzchnie, jak kostka brukowa. Ponadto w branży przemysłowej piasek budowlany ma szerokie zastosowanie przy produkcji:

  • bloczków i prefabrykatów betonowych,

  • pap i mas bitumicznych do pokryć dachowych,

  • szkła przemysłowego,

  • czyszczenia konstrukcji stalowych metodą strumieniowo-ścierną.

Piasek budowlany płukany charakteryzuje się najmniejszą ziarnistością wynoszącą 0-2 mm. To właśnie ten rodzaj stosowany jest w przemyśle związanym z wytwarzaniem betonów towarowych, tynków oraz posadzek. Doskonale sprawdza się także jako warstwa filtracyjna. Czyste kruszywo wykorzystuje się również do produkcji klejów.

Piasek budowlany zasypowy odznacza się z kolei większą ziarnistością i niższymi parametrami. Przedsiębiorstwa z branży budowlanej wykorzystują go do fundamentowania i niwelowania terenu, wytyczania ścieżek i chodników oraz wznoszenia nasypów.

Piasek podsypkowy

Nawierzchnie wykonane z płyt betonowych i kamiennych szybko ulegają procesom degradacji, stąd konieczność zastosowania odpowiednich technik i materiałów, aby utrzymać ich stabilność. Jednym z kilku rodzajów piasku oferowanego przez kopalnię kruszyw Zas-Bud jest piasek podsypkowy.

Sprawdza się on doskonale zarówno jako element podbudowy dróg i ścieżek rowerowych, jak i warstwa izolacyjna dla różnego rodzaju instalacji. Z tego rodzaju kruszywa korzystają więc firmy instalatorskie oraz zakłady zajmujące się robotami ziemnymi. Piasek podsypkowy sprawdza się także jako wypełnienie dziur i zagłębień terenu. Podczas wyboru kruszywa warto więc zwrócić uwagę na jego klasę i dobrać ziarnistość odpowiednią do sposobu wykorzystania.