Lata są coraz cieplejsze, nic więc dziwnego, że szukasz sposobu, aby schłodzić nieco każde pomieszczenie w budynku. Rozwiązanie jest tylko jedno, a więc klimatyzator. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów tego urządzenia. Niektóre montowane wewnątrz ścian, inne stawiane na podłodze. Chciałbyś poznać wszystkie rodzaje klimatyzacji? W takim razie przeczytaj ten artykuł!

Czym jest i jak jest zbudowany klimatyzator

Urządzenie chłodzące, często z funkcją grzania to produkt zapewniający niższą lub wyższą temperaturę w danym pomieszczeniu, lub budynku. Tak w skrócie można nazwać każdy klimatyzator dostępny na rynku. Istnieją jednak również klimatyzatory gwarantujące możliwość regulowania wilgotności powietrza. Warto tutaj zaznaczyć, że żadne urządzenie tego rodzaju nie zapewnia wymiany powietrza na świeże, nie mają bowiem funkcji wentylacji. Z czego dokładnie składa się klimatyzator? Przede wszystkim z parownika, skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego. W skład części wchodzą także filtry powietrza i wentylatory powietrza, które jest nawiewane do wnętrza pomieszczenia. Jeśli klimatyzator wyposażony jest w funkcje grzania, nie brak nagrzewnicy powietrza i zaworu rewersyjnego. Z kolei, gdy klimatyzatory wyposażone są w funkcje regulacji wilgotności, mają wbudowany nawilżacz parowy. Przejdźmy teraz do najpopularniejszych rodzajów klimatyzacji.

Rodzaje klimatyzacji – na co możesz postawić?

Pierwsza możliwość to klimatyzatory typu kompakt. To grupa urządzeń, których wszystkie części umieszczone są w jednej obudowie. Potrzebują dostępu do powietrza zewnętrznego, jednym z tego rodzaju modeli jest klimatyzator okienny, który znajdziesz w ofercie firmy Klima Serwis Katowice. Drugi rodzaj to klimatyzatory typu split, a więc rozłożone na dwie części. Pierwsza z nich to jednostka wewnętrzna, a więc parownik, a druga zewnętrzna, czyli skraplacz i sprężarka. Główna zaleta? Montaż elementów generujących hałas ma miejsce po zewnętrznej stronie budynku. Wyróżniamy klimatyzatory typu split ścienne, podłogowe, sufitowe, kasetonowe i kanałowe.

Trzeci rodzaj klimatyzatorów to te przenośne. Najprostsze w budowie, przy tym mobilne. Wadą tych urządzeń jest fakt, że odprowadzane ciepło za pomocą przewodu musi mieć ujście na zewnątrz budynku. Taki elastyczny przewód umieszcza się najczęściej za oknem. Istnieją również klimatyzatory typu multisplit. Tutaj chodzi o to, że do jednego agregatu zewnętrznego przyłącza się kilka jednostek wewnętrznych umieszczonych w wielu pomieszczeniach. To doskonałe rozwiązanie na przykład do biur. Poznałeś najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów, na co postawisz?