Jednym z najważniejszych materiałów, jakie wykorzystuje się w szeroko pojętym budownictwie, są wszelkiego rodzaju kruszywa. Bez nich ciężko wyobrazić sobie jakikolwiek plac budowy, a w tym postęp prac. Kruszywa mają bardzo szeroki zakres zastosowań, głównie ze względu na ich różnorodność, a co za tym idzie – właściwości, cechy i parametry. Zatem, czym charakteryzują się kruszywa i gdzie się je stosuje?

Czym są kruszywa budowlane?

Kruszywa to sypkie materiały, które cechuje ziarnista budowa. Ich właściwości pozwalają na wykorzystanie ich w dziedzinie budownictwa, w tym również w budowie dróg czy w ogrodnictwie. Wśród kruszyw można wymienić: piasek, glinę, grys, żwir czy pospółkę. Podstawowym sposobem ich pozyskania są prace w kopalni, czym zajmuje się doświadczona firma Brzezinki I, którą prowadzi Jan Piórko. Kruszywa poddane są również recyklingowi, gdzie konieczne jest poddanie ich mechanicznemu przetworzeniu oraz uszlachetnieniu. Takie rozwiązanie jest bardzo sprzyjające dla środowiska, bowiem w ten sposób ogranicza się ilość odpadów budowlanych, a ponowne użycie kruszywa pozwala na zmniejszenie eksploatacji naturalnych surowców.

Rodzaje kruszyw

Ziarniste materiały, czyli kruszywa, dzieli się na te pochodzenia mineralnego raz organicznego. Biorąc pod uwagę ich sposób pozyskania, przyjmuje się następujący podział:

  1. kruszywa naturalne, czyli skalne, występujące w postaci rozdrobionej – piaski, żwiry, pospółka i otoczaki,
  2. kruszywa łamane ze skał, czyli miał, tłuczeń, grys, kliniec,
  3. kruszywa uzyskane sztucznie,
  4. kruszywa uzyskane z recyklingu, np. ceglany czy gruz betonowy.

Zastosowanie kruszyw budowlanych

Jak już wspomniano, kruszywa wykorzystuje się przede wszystkim w branży budowlanej, głównie do tworzenia mieszanek betonowych. Materiały ziarniste stanowią zwykle aż 70% betonu, co ma znaczący wpływ na właściwości mieszanki. Kruszywa mają odpowiedni stopień wilgotności oraz wysoką wytrzymałość. Jak się okazuje, piasek jest również bardzo chętnie wykorzystywany podczas prac budowlanych. Wykonuje się z niego wszelkiego rodzaju zaprawy murarskie, basy budowlane oraz nasypy.

Kruszywa znajdują swoje zastosowanie także przy pracach przydomowych i ogrodowych. Idealnie sprawdzają się jako podsypka lub ozdoba do oczka wodnego. Kruszywa to też świetne rozwiązanie przy tworzeniu podjazdu, do którego warto wykorzystać piasek, żwir lub pospółkę.