Za dbałość o stan techniczny dźwigu osobowego w budynku odpowiedzialny jest właściciel obiektu bądź jego administrator. To na nim spoczywa obowiązek dopilnowania okresowych przeglądów, jak również przeprowadzenia niezbędnych napraw. Także ta osoba podejmuje decyzję o ewentualnej modernizacji starej windy i dopasowaniu jej do nowych standardów. Sprawdźmy zatem, jakie będą korzyści takiego przedsięwzięcia.

Bezpieczeństwo użytkowników

To jedna z podstawowych cech, jaka powinna wyróżniać dźwig osobowy. Oczywiście właśnie temu służy również regularna konserwacja urządzenia. Niemniej jednak nowoczesne rozwiązania w tym zakresie o wiele bardziej sprzyjają komfortowemu korzystaniu z windy. Należy tutaj wskazać między innymi na takie kwestie jak między innymi:

  • elektroniczny wskaźnik pięter wraz z komunikatami głosowymi;
  • automatyczne połączenie z ekipą konserwacyjną w razie awarii i utknięcia windy pomiędzy piętrami;
  • sterowanie dostosowane do osób niepełnosprawnych;
  • automatyczne drzwi od kabiny z czujnikiem wykrywania osób.

To właśnie tych elementów są pozbawione urządzenia instalowane w budynkach jeszcze w latach 70. i 80. Znacznie jednak ułatwiają one użytkowanie dźwigu, również osobom poruszającym się na przykład na wózku inwalidzkim.

Tańsza eksploatacja

Coraz starsze windy wymagają częstszych interwencji specjalistów. Nawet przy systematycznych przeglądach technicznych, zużycie poszczególnych elementów następuje szybciej. Z czasem więc koszty utrzymania takiego dźwigu znacznie wzrastają. Ponadto trudno mówić o ich energooszczędności oraz wydajności. Przeprowadzenie modernizacji windy pozwoli rozwiązać te problemy. Wśród współcześnie produkowanych mechanizmów dostępne są napędy elektryczne oraz hydrauliczne. Wybór odpowiedniego wariantu powinien być zdeterminowany przede wszystkim wysokością budynku - ilością pięter. W wysokich obiektach znacznie lepiej sprawdzi się pierwszy z wymienionych. Choć usprawnienie dźwigu osobowego stanowi dużą inwestycję, to można mieć pewność, że bardzo szybko się ona zwróci.

Poprawa estetyki budynku

Stare windy bardzo często odstraszają swoim widokiem, a ich podróż nimi nie jest niczym przyjemnym. Nierzadko mając możliwość dostania się na niższe piętra klatką schodową, wiele osób z niej korzysta, zamiast jechać ciasną, zniszczoną i skrzypiącą kabiną. Jeśli urządzenie ma stanowić udogodnienie dla użytkowników budynku, to powinno prezentować się estetycznie oraz schludnie. Ponadto dobrze, jeśli wygląd kabiny współgra z wystrojem wnętrza całego budynku. Warto więc jej modernizację powierzyć specjalistom, na przykład firmie Winda-Warszawa, która zajmuje się nie tylko montażem dźwigów osobowych, ale również ich produkcją. Warto wspomnieć, że nie trzeba obawiać się szybkiego zniszczenia nowo zainstalowanej windy przez osoby postronne. Nowoczesne kabiny konstruuje się między innymi z uwzględnieniem zaleceń normy PN-EN 81-71. Oznacza to, że do ich budowy wykorzystuje się materiały oraz rozwiązania, gwarantujące skuteczną ochronę przed aktami wandalizmu.